• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?

UZAY- GALAKSİ-YILDIZLARIN OLUŞUMU- KARA DELİKLER

Resmin üzerine gelip sağ tıklayınız ve oynat/çal kısmını seçiniz

 Uzay:Dünya dışında kalan Galaksilerin,yıldızların,gezegenlerin,meteorların, asteroitlerin bulunduğu hacimli ve kütleli gök cisimlerinin tamamına denir.

GALAKSİLER

İçinde milyonlarca gök cismini bulunduran gök sistemlerine galaksi denir. Uzayda yaklaşık 100 milyar galaksi olduğu tahmin edilmektedir.Galaksiler statik cisimler değillerdir. Zaman zaman birbirleri arasında etkileşirler.dört çeşit galaksi olduğu düşünülmektedir. Bunlar eliptik, spiral düzensiz, lentucular galaksilerdir.

 

Güneş sistemi ve dünyamızın içinde bulunduğu saman yolu galaksisi sarmal bir yapıdadır. Samanyolu galaksisinin gücü 10 milyar güneş gücündedir. Galaksimizin en aktif bölgesi şişkin bölgedir. Bu doğrultuda yıldızlar arası madde yoğundur. Bir çok gök cismi bu doğrultuda gözlenir.

YILDIZLAR:Kızgın gazlardan oluşan ve çevresine ısı ve ışık yayan gök cisimleridir.Yıldızlar, bulundukları evrim düzeyine göre iki öbeğe ayrılır :1. öbek yıldızlar daha yakın zamanda oluşmuş,değişik yaşlardadır. Dolayısıyla bu yıldızlar,evrimlerinin sonuna ulaşan daha yaşlı yıldızların patlamasıyla oluşan ağır elementler bakımından zengindirler.II.öbek yıldızlar yaşlı yıldızlardır;bu yıldızlar ağır element bakımından fakirdir.I.öbek yıldızlar disk ve gökada yıldızlarından II.öbek yıldızlar ise küresel kümelerden oluşur.Tiplerine ve içeriklerine göre ikiye ayrılır. Bunlar açık ve küresel yıldız kümeleridir.

YILDIZLARIN OLUŞUMU:Beyaz cüce : Yüzey sıcaklığı yaklaşık 100.000 C olan, birkaç bin kilometre çapındaki küçük yıldız. Güneş benzeri yıldızların evriminin son basamağıdır.

Karanlık madde : Varlığı, yaydığı ışınım yoluyla değil de dinamik yöntemlerle saptanabilen madde.

 

Kırmızı süperdev ve süpernova:Hidrojen yanması bittiğinde çekirdek büzülecektir. Sıcaklığın artmasına rağmen helyum elementi yakılamaz, çünkü sıcaklığın 100 000 000 °K olması gereklidir. Yüksek sıcaklık çekirdeği saran kabukta hidrojenin yanmasını başlatacaktır. Artan basınç nedeniyle yıldızı saran zarf dışarıya doğru genişleyecektir. Bunun neticesinde yıldız, bir dev veya bir süper dev yıldız haline gelecektir. Dev ve süper dev yıldızlar genişleyen yıldızlardır; yarıçapları çok büyüktür ve büyük ışınım gücüne sahiptirler. Çekirdekte çok yüksek sıcaklık değerleri mevcuttur.
Süpernova:Büyük kütleli yıldızlar hayatlarının sonunda şiddetli bir şekilde patlarlar

KARA DELİKLER: Galaksinin merkezinde, yaşlı, kırmızı yıldızlardan oluşan yumağın ortasında dev bir kara delik bulunuyor olabilir. Kara delikler öylesine yoğun cisimlerdir ki ışık bile onların çok güçlü kütle çekim alanlarından kaçamaz. Kara delikler yıldızları kendilerine çeker ve yutarlar 

YILDIZLARIN ÖZELLİKLERİ

•         Kendilerine ait ısı ve ışıkları vardır.

•         Işıkları kesintilidir.(yanıp söner.)

•         Gezegenlerden daha büyük ve daha sıcaktırlar.

•         Gökyüzündeki konumları sabittir.

•         Gökyüzünde nokta halinde görülürler


Yorumlar - Yorum Yaz