• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?

Robert Hooke

Robert Hooke, Wight adasında ( İngiltere ) doğdu. Babası bir papazdı. Bir süre bir ressamın yanında çalıştıktan sonra, Westminster Okuluna gitti. Daha sonra, Oxfort'da, bir grup bilim adamıyla tanışarak, Robert Boyle'un yardımcısı oldu. Önce, gelişmiş bir hava pompası yaptı. Ardından, sarkaç yerine yaylarla çalışan, saatler üstünde çalışmaya başladı.

  
     1662'de Krallık Derneği'nin Deneyler Yöneticisi oldu. Görevi, haftalık toplantılara deneyler düzenlemekti. 1665'te Londra Gresham Koleji'nde geometri profesörü oldu. Yaşamının geri kalan bölümünü orada geçirdi.
    En başarılı yapıtı, 1665'te yayınlanan Microsgraphia'dır. Bu, içinde çok güzel resimler bulunan ünlü bir mikroskobik araştırma kitabıdır. Kitapta, ilk kez bir at sineğinin, bir pirenin ayrıntılı yapıları gösterilmekte ve bir sineğin bileşik gözü incelenmekteydi.
    Hooke'un ilgilendiği konular, gökbilimden yerbilime kadar uzanıyor, ışık ve yanma kuramlarını içeriyordu. Esnekliğin temel yasası hala onun adını taşır. Ayrıca gezegenlerin hareketlerinin açıklanmasına da önemli katkıları olmuştur. Gezegen yörüngelerinin, Güneş'in çekim kuvveti ile bir doğru boyunca eylemsizliklerinin bileşkesinden oluştuğunu ve bu çekim kuvvetinin uzaklık arttıkça azaldığını açıklamıştır. Ne var ki, Hooke'un matematiksel açıdan kanıtlayamadığı bu kuramı, daha sonra İsaac Newton ortaya koymuştur. Ayrıca Hücrenin yapısını inceliyen ilk bilim insanıdır.