• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?

Anne karnındaki bebeğin gelişimi

Zigot çok hızlı ve arka arkaya mitoz bölünme yeteneğine sahiptir. Mitoz bölünme sonucu ana hücreden oluşan yavru hücrelere blastomer adı verilir. Bu bölünmeler sonucu 2,4,8 şeklinde artan ve çok sayıda hücrenin bir arada bulunduğu bir yapı oluşur. Bu yapıya morula denir.
          Art arda mitoz bölünmelerle devam eden gelişim süresi 7 haftadır. Bu evredeki oluşuma embriyo(canlı taslağı)denir. 7. Hafta ile doğum anına kadar canlıya fetüs(cenin)adı verilir. İnsan embriyosu 8. Haftanın sonunda iyice belirginleşerek tanınır.
Embriyo  dışarıdan gelecek her türlü tehlikeye karşı koruyucu zarlarla çevrilmiştir. Zarlar arasında ve embriyonun etrafında sıvı bulunur. Sıvı, zarların birbirine ve embriyonun zarlara yapışmasını önler. Bu sıvı içinde rahat hareket eden embriyo gelişimini sıvı içinde tamamlar. Bu sıvıya amnion sıvısı denir.
        Gebeliğin 8-12. Haftalarında rahim dokusunun içerisine doğru uzantılar oluşur,oluşan uzantılara villus denir. Villuslarda kılcal kan damarları bulunur. Villuslara ve rahim duvarını oluşturduğu yapıya plasenta denir. Plasentada anneye ve embriyoya ait damarlar ve göbek kordonu bulunur.
Plasenta ile fetüsün bağlantısını göbek kordonu sağlar. Göbek kordonunda atardamar ve toplardamar bulunur. Embriyonun gelişimi süresince yapılan beslenme,solunum ve boşaltım sonucu oluşan metabolizmal artıklar göbek kordonundaki atardamarlar ile plasentaya verilir. Buradanda anne vücudunda kana karışarak dışarıya atılır.
         Fetüs,beslenme ve solunumunu anneden sağlar. Besin ve oksijen kılcal kan damarları ile plasentaya gelir,göbek kordonundaki toplardamarlar ile fetüse geçer. Bu madde alışverişi doğum gerçekleşinceye kadar devam eder. Doğum gerçekleştikten sonra bebek doğal ortamda soluk alıp vermeye başlayınca göbek kordonu kesilir.      
Bebek doğal besinler alıncaya kadar annenin salgıladığı süt ile beslenmelidir. Çünkü anne sütünde bebeğin sağlıklı gelişimi için gerekli olan her tür besin maddesi vardır.
        Anne sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için hamilelik süresince protein, kalsiyum yönünden zengin besinlere ağırlık vererek dengeli beslenmeli ve aşırı kilo almamalıdır.
         Hamile bayanlar stresten uzak bir yaşam sürmeli, aşırı yorgunluktan kaçınmalıdırlar. Sigara ve alkol doğmamış canlıyı en fazla etkileyen faktörlerdir. Hamile kadınlar sigara kullanılan ortamda bulunmamalı,kendileri de sigara ve alkol kullanmamalıdırlar.
          Gebelik süresince bebeğin gelişimi aylık periyotlar halinde kadın doğum uzmanı tarafından takip edilmelidir.