• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Tuncer ALTIPARMAK
tunceraltiparmak@hayatimizfen.com
FEN HAYATTIR HAYATIMIZ FEN
22/05/2013

Çevremizde olup biteni dikkatle incelediğimizde göreceğimiz o ki, aslında her nesne, her madde, her olay "Fen" le alakalı. Fen hayatın içinde, Fen hayatın ta kendisi dersek biraz abartmış olurum belki ama yine de demek istiyorum. Fen eşittir hayat.
Fen ve Teknoloji dersinde öğrendiğimiz her konunun muhakkak hayatta bir karşılığı vardır. Önce insanın dünyaya gelişinin bir çift hücreyle başladığını keşfederiz. Sonra bu hücrelerin bölünüp çoğalarak gelişmiş bir canlıyı oluşturduğunu görürüz. Yediğimiz besinleri nasıl sindirdiğimizi, içimize çektiğimiz oksijeni nasıl kullandığımızı ve damarlarımızda dolaşan kanın hangi amaçla dolaştığını anlarız. Fen öğrenmekle aslında hayata nasıl başladığımızı bu hayatın neresinde olduğumuzu görürüz. Sonra bu hayatta insanoğlu için ne var onlara merak sararız. Başımızı göğe kaldırdığımızda gördüğümüz yıldızların, güneşin ve ayın ne olduğunu yine fen dersinde öğreniriz. Ay ve güneş tutulmasını, uzayı ve evrenin derinliklerini hayal gücümüzü zorlayarak bu derste anlamaya çalışırız. Sonra kuşların sesini duyar, çiçeklerin kokusuyla mest oluruz. Canlılar dünyasını yine Fen ve Teknoloji dersinde keşfederiz. Bir arabanın hızla yanımızdan geçtiğine şahit oluruz. O aracın süratini de Fen dersinde hesaplarız. Dedim ya Fen Hayattır Hayatımız Fen'dir.

                           
Bisiklet sürerken bile kuvvet kazancını hesaplar ona göre vites değiştiririz. Dişli çarkları fen dersinde öğreniriz. Oyuncak gemi yapıp su da yüzdürmek isteriz ya, o geminin batmaması için yoğunluk hesaplamasını yine bu derste yaparız. Yazın açık, kışın ise koyu renkli elbiseleri tercih etmemizde ki nedeni, beyaz ışığın aslında beyaz olmadığı gizemini yine Fen'de keşfederiz. Rüzgarı, fırtanayı, doluyu, yağmuru, yıldırımı, şimşeği ve daha nice doğa olaylarını görür bu derste anlarız. Dedim ya Fen Hayattır Hayatımız Fen'dir.
Fen Ve Teknoloji dersini öğrenmek zorunda olduğumuz bir ders olarak değil de hayatı anlamak olarak ele alırsak, emin olalım ki hem başarımız daha da artacak hem de bu hayatı gerçekten anlamış olacağız.13410 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİRİ BİZİ GÖZETLİYOR - 02/04/2013
“Biri Bizi Gözetliyor” bir zamanların vazgeçilmez tv programı. BBG evi dersek belki daha iyi hatırlarsınız.
Yeni Eğitim Öğretim Yılına Başlarken - 04/09/2012
Yeni eğitim öğretim yılı başlarken her yıldan değişik olarak bu yıl ki heyecanımız biraz daha farklı.
ZORUNLU EĞİTİM 4+4+4 OLMALI MI? - 28/02/2012
8 YILLIK ZORUNLU EĞİTİM 4+4+4 KESİNTİLİ ZORUNLU EĞİTİME DÖNÜŞMELİ Mİ?
FARKINDALIK - 24/02/2011
HAYATI FARKINA VARARAK YAŞAYIN
YARIYIL TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ? - 01/02/2011
YARIYIL TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ?
MÜKEMMEL ÇOCUK YETİŞTİRMEK - 17/09/2010
MÜKEMMEL ÇOCUK YETİŞTİRMEK