• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?

 

Fen ve Teknoloji Dersine Nasıl Çalışmalıyım?

Aşağıda etkili ders çalışma metodları verilmiştir. Bu metodları kendinize rehber alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

 

·                    Dersi derste öğrenmek en iyi yöntemdir.  Kaçırdığınız ya da anlamadığınız bölümleri öğretmeninize sorun veya daha sonra sormak üzere notlar alın. Unutmayın! Okulda öğrenemediğiniz Fen ve Teknoloji -Fen Bilgisini dersini başka bir yerde kolay kolay öğrenemezsiniz.

·                    Ders sırasında kendi yöntemlerinizi geliştirin. Örneğin, ders esnasında kendi notlarınızı tutmanız ya da hatırlatıcı noktaları işaretlemeniz, tekrar yaparken ve sınavlara çalışırken yararınıza olacaktır.

·                    Konularının zihinde kalıcı olması için konuyu, dersi dinlediğiniz akşam mutlaka en az 10 dakika tekrarlayın.

·                    Öğrenilen konulara yönelik sorular çözün. Soru çözümüne, kolaydan zora doğru ve özellikle çözümü yapılmış sorulardan başlamanız daha yararlı olacaktır.

·                    Formülleri ezberlemeye çalışmayın! Onun yerine daha kolay bir yöntemi uygulayın; formülü sık sık kullanın ve o bölümle ilgili bol bol örnekler çözerek hafızada kalıcı olmasını sağlayın.

·                    Ders çalışırken başarılı olmanız için odanızın fiziki şartlarını ders çalışmaya uygun hale getirin. Dikkatinizi dağıtabilecek; müzik, TV, bilgisayar, oyuncak, poster ve telefon gibi etmenleri çalışma ortamınızdan uzak tutun.

·                       Unutmayın! En büyük düşmanınız önyargılarınızdır. Fen Bilgisi dersi asla başarılamayacak bir ders değildir! Bu düşünceyi her zaman kendinize fısıldayın ve başarabileceğinize kendinizi inandırın.

Fizik nasıl öğrenilir?

  • İlk olarak yapılması gereken iş, fiziğe karşı olan ön yargıdan kurtulmak olmalıdır. Fizik konularına cesaretle yaklaşmalı, bu dersi başarabileceğimize inanmalıyız. Unutulmamalı ki Einstein gibi insanlar önceleri kabiliyetsiz, düşünme özürlü zannedilirken sonraları inançları, kendilerine güvenleri ve azimleri sayesinde dünya çapında büyük düşünür ve bilim adamı haline gelmişlerdir.
  •  Fizik dersinin birçok dersten farklı yanı günlük hayatta kullanılan veya gerçekleşen olayların bu dersle ilgisi olmasıdır. Bu nedenle öğrendiklerinizin günlük hayatla bağlantısını kurmanız öğrenmenin verimini artıracaktır.
  • Çalışmalarınızı düzenli olarak yapmalısınız. Bunun için çalışma plânınızda fizik konularına periyodik olarak yer verin.
  • Ders çalışırken anlamadığınız ya da kafanıza takılan noktaları not etmeli, öğretmenlerinize sormalısınız. Akıllı insan aklını kullanır, ondan daha akıllısı başkalarının aklını da kullanır.

 

KİMYA
Kimya konuları:
Maddenin Yapısı, Özellikler ve Etkileşimlerini inceler. Kimya konularında gözlemlerin nasıl formüle edildiği, analitik düşünce ve problem çözme yeteneğinin nasıl kazanılacağı öğrenilir.
Kimya dersinde önyargıyla yaklaşıldığında karmaşık bir ders gibi görünse de konular dikkatlice dinlenildiğinde kolay anlaşılır bir ders oldu görülecektir. Bu konularla ilgili örnekler iyi öğrenilmeli, benzer nitelikle örnekler bulunarak çözülmelidir.
Kimya soruları hangi niteliklere sahiptir?
Kimya problemlerinde güçlük çekilmesinin sebebi, problemde geçen kimyasal prensipleri, kullanılan terim ve birimlerin anlaşılamamasıdır. Bu nedenle problem dikkatlice okunmalı, bütün terimlerin ve birimlerin anlamı kavranıldığından ve soru ile ilgili gereken kimyasal prensiplerin bilindiğinden emin olunmalıdır.
Kimya konularında başarılı olabilmek için hangi hususlar göz önünde bulundurulmalıdır?
- Kimya konuları birbiriyle bağlantılıdır. Madde ve özellikleri konusuyla çözeltiler, kimyasal hesaplamalar ile mol kavramı arasında bağlantı kurulabilir. Bu nedenle kimya konuları öğrenilirken bir bütün şeklinde düşünülmelidir.
Kimya konuları çalışılırken hangi yardıma kaynak ve materyallerden yararlanmak gerekir?
-         Konular derste anlaşıldıktan sonra ders notlarından tekrar edilmeli ve çözülmüş örnekler tekrar çözülerek anlaşılamayan kısımlar tespit edilmelidir.
- Konuyla ilgili kavrama testleri, kitaptaki test ve soru bankasındaki sorular eksiksiz çözülerek konular pekiştirilmelidir.


BİYOLOJİ
Biyoloji Konuları;

Canlılar bilimi olarak da adlandırılan biyoloji ile ilgili sorular,
-         Hücre,
-         Fotosentez ve Solunum,
-         Canlılarda çoğalma
-         Kalıtım, Sistemler,
-         Tek Hücreli Canlılar,
-         Bitkiler ve Hayvanlar Alemi gibi konulardan oluşmaktadır.
Biyoloji nasıl dinlenmeli ve bu dersle ilgili bireysel çalışmalarda nelere dikkat edilmelidir?
- Biyoloji dinlenilirken anlatılanların yaşamla ve çevreyle ilgili olduğu bilincine varılmalıdır. Öğretmen tarafından vurgulanan kısımlara dikkat edilmelidir.
- Sebep – sonuç ilişkileri dikkate alınarak ezberden kaçılmalıdır.
- Konu ile ilgili şekil, grafik tablo ve diğer yardımcı unsurlar iyi incelenmelidir.

- Temel kavram ve ilkeleri kolay hatırlayabilmek için anlaşılabilir kelime veya sembollerden faydalanmak doğru olacaktır. Biyoloji soruları hangi niteliklere sahiptir? Bu sorular çözülürken nerelere dikkat edilmelidir?

- Biyoloji soruları genellikle olaylar arasında bağlantı kurmayı grafik ve tabloları iyi okumayı gerektiren sorulardır.
- Sorularda başarılı olabilmek için koruya hakim olmak gerekir.
- Şekil sorularında şekli dikkatle incelemek ve bu tip sorulara aşinalık gerekmektedir.
- Paragraf tipi sorularda cevap sorunun içinde olduğu için dikkat gerektirmektedir.
Biyoloji konularında başarılı olabilmek için hangi hususlar göz önünde bulundurulmalıdır?

- Konular eksiksiz yani konu kaçırılmadan dinlenilmelidir. Canlı varlıklara karşı ilgili bir zihinsel hazırlık ve merak güdüsü biyoloji öğrenmeyi kolaylaştırır.
-Yardımcı kaynaklar ve materyallerden, biyoloji atlaslarından, şekillerinden, grafik ve tablolardan faydalanılmalıdır.


19 Yorum - Yorum Yaz