• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
ÇOCUKLARA DÜZENLİ OLMAYI NASIL ÖĞRETEBİLİRİZ
Birçok annenin ortak şikâyetidir çocuklarının dağınık olmaları. Evde çocuk olunca mutfaktan tutun da salona, oturma odasına kadar her yerin dağılması şaşılacak bir şey değildir. Hatta eskiler bu konuda “çocuklu ev, bu kadar olur” derlerdi. Yani evin dağınıklığı için çocukların varlığı mazeret gibi gösterilirdi. Bu davranış modelinde kabullenmişlik vardır. Kabullenilmiş bir durumun düzeltilmesi ise oldukça zordur. Toplumsal ve bireysel gelişmenin ön şartı bulunulan durumdan hoşnut olmamaktır. “Çocuklu evin ya da çocuklu kadının kusuruna bakılmaz” sözünün de çocuklara düzenli olmayı öğretmenin önünde duran büyük bir engel olarak bakmak gerekmektedir. Çocuklu evin salonundan koridoruna misafir odasından mutfağına kadar sirayet eden bir dağınıklık söz konusudur. Bu arada çocukların kendi odalarının durumunu söylemeye gerek bile yok. Evin her köşesinden oyuncak çıkması oldukça sinir bozucu olur.
Peki, çocuklarınıza düzenli olmayı nasıl öğretebilirsiniz? Her şeyden önce bu konuda anne ve babanın ortak bir şekilde hareket etmesi gerekiyor. Bunun yanında bu tutuma anlaşılması kolay bir dizi kural eşlik ederse çocuklarınızın odalarını düzenli tutmasını ve evin diğer bölümlerinin de düzenli olmasını kolaylaştırırsınız.
    Çocuklarınızın odasını ve oyuncaklarını düzenli tutmada hedefiniz çocuğunuzun hangi oyuncağa ihtiyacı olduğunu, hangisini kullandığını ve hangisini sevdiğini belirlemek ve sadece bu oyuncakları odasında tutmaktır. Evinizin kullanılmayan bir bölümünde bir kutu yerleştirin ve çocuğunuza uzun süre oynamak istemediği, oynamaktan sıkıldığı oyuncaklarını bu kutuya koymasını öğretin.
    Küçük çocuklar için dağınıklığı azaltmanın bir başka yolu da oyuncakların bir kısmını bir süreliğini kaldırıp diğerleriyle oynamasını sağlamak ve daha sonra ise kaldırdığınız oyuncakları çıkarıp kullandıklarını saklamaktır. Özellikle küçük çocuklar oyuncakları unutacağı için saklanan oyuncaklar onlara yeni gibi gelecektir.
    Çocuğunuzun bir süre kullanmayacağı oyuncakları bir kutuya kaldırırken, bu kutunun şeffaf renkli ve alçak boylu olmasına dikkat edin. Böylece çocuğunuz kaldırdığınız herhangi bir oyuncağı istediğinde rahatça bulabilirsiniz.
    Oyuncak kutusu kapanınca çocuklar içindekini göremezler. Oyuncaklar üst üste yığılır ve alttakiler gizlenir. Oyuncakları yatay olarak üst üste tıkıştırırsanız istenilen oyuncağı bulmak için çocuğunuz hepsini dışarı atar. Ancak oyuncakları dikey olarak yerleştirirseniz oyuncaklar ayrı durur ve daha belirgin olur.
    Çocuğunuzla birlikte dağınıklığı toplamak için bu tür organizasyonlar yaparsanız ve bunu eğlenceli hale getirirseniz çocuğunuz buna alışacaktır ve oyuncaklarını severek toplayacaktır.

                                              Recep GÖLÜKÇÜ

  
9611 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın