• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
Derse Yoğunlaşmanın Sırrı -3
23/12/2010

Sınavlardan önce neler yenilmeli?
 Ebeveynler bu haber size... Yoğun bir çalışma temposuna giren çocuklarınıza sınav öncesi bir şeker vermek, zekálarının açılmasını sağlamaz. Ancak İngiliz Times gazetesinde yer alan beslenme tavsiyelerine kulak vermenizde fayda var! Yediğimiz ve içtiğimiz gıdaların ve onları ne zamanlarda yediğimiz ya da içtiğimizin daha uyanık ve daha dikkatli olmamızı sağladığını belirten gazete, sınav öncesi yedirilmemesi gereken besinleri de sıraladı. Sınava hazırlanan öğrencinin bir akşam öncesi protein bakımından zengin besinlere yönelmesi gerekiyor. Ton balığı, hindi, tavuk ve yumurta yemenin önemine değinen gazete, proteinin konsantrasyonu artırdığını yazdı.
VİTAMİN STRESİ AZALTIYOR
 Araştırmaya göre sınava hazırlanan öğrencinin sabah kahvaltısında tahıllı ekmeğe tost, meyve ve yoğurt ile beyaz peynir yemesi gerekiyor. Beyaz ekmeğe tost, şekerli çörek ve kek ise zararlılar listesinde yer alıyor. Yazıda, sınav öncesi sinirleri güçlendirmesi için B vitamini bakımından zengin besinler verilmesinin yanı sıra D vitamini haplarının da gençler için gerekli olduğu kaydedildi. C vitamininin de stresli olduğumuz zaman salgılanan adrenalin hormonunun dengelenmesi için gerekli olduğu belirtildi. Ayrıca kafein miktarı yüksek içecekler yerine stres seviyesini dengeleyen papatya çayı gibi içeceklerin tüketilmesi tavsiye edildi. Siz sorun cevaplayalım Sınav yaklaştıkça korkmaya başlıyorum. Yeterli çalıştığımı düşünüyorum ama, sınav korkusunu içimden atamıyorum. Bana ne önerirsiniz? Sınav kaygısının öğrenmeyle ya da fazla ders çalışmakla ilgisi yoktur. Kaygıyı oluşturan, sınavda başarısız olunacağı korkusudur. Öncelikle ders çalışırken başarısızlığı düşünmemek gerekir. Heyecanlanmak aslında çok kötü bir durum değil. Hatta azıcık bir heyecanın insana iyi geldiği bile söylenebilir. Sahneye çıkan tiyatro sanatçıları hep ilk günkü heyecanlarını korumak istediklerini söylerler. Önemli olan, heyecanı kaygıya dönüştürmemektir. Yapılacak en akıllı şey korkuların üzerine gitmektir. Bunun için bol bol deneme sınavı çözün. Böylece korktuğunuz şeyle, yani sınavla defalarca karşı karşıya gelmiş olursunuz. Çıkmış soruları defalarca inceleyin. Geçmiş yıllarda çıkan sorulara baktıkça sınavın o kadar da korkutucu olmadığını göreceksiniz. Bu da sınav heyecanının azalmasında yardımcı olacaktır. Kendine güven duygusu kaygıyı azaltır. Geçmişteki başarılarınızı hatırlayın. Olumlu düşünün. Kafanızdan kötü düşünceleri atın. Ümidinizi kıracak düşüncelerden uzak durun. Kazanmak için her zaman bir şansınız olduğunu unutmayın.
Yaptıklarınızı küçümsemeyin
 Sevgili öğrenciler! sınavlara hazırlanmaya başladığınız Eylül ayından, sınavın yapılacağı Haziran ayına kadar her gün 100 soru çözdüğünüzü düşünelim. Yaklaşık 9 aylık çalışma süresi geçireceğinize göre, bu sürede 27 bin soru çözeceksiniz demektir. Yani bir öğrenci her gün 100 soru çözerse, sınava kadar yaklaşık 15 soru kitabı bitirebilir. Böylelikle sınavda karşısına çıkabilecek bütün soru tipleriyle karşılaşabilir, soru tekniğini iyice kavrayabilirsiniz. Ben bir şey yapmıyorum, herkes canavar gibi çalışıyor! diye düşünmeyin. Diğer öğrencilerin yaptığı çalışmaları gözünüzde büyütüp, kendinizi yetersiz hissetmeyin. Sınavlara hazırlanan herkes sizinle aynı şartlarda yarışıyor unutmayın.Paylaş | | Yorum Yaz
1418 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam73
Toplam Ziyaret4025308
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
-1° 0° -2°