• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
DERSE YOĞUNLAŞMANIN SIRRI-2
15/12/2010

Bazen ders çalışırken veya öğretmeni dinlerken dikkatiniz başka bir yöne doğru kayabilir.
Böyle durumlarda beyin gücünü çalıştırmak yararlı olacaktır.. Hedefe odaklanmak ve sadece yapılmak istenilen şeyler düşünülmelidir. Hani öğretmen ders anlatırken bazen öğrenci hayaller kurmaya başlar ya, o an öğretmen ne anlatırsa anlatsın, ne kadar bilgi aktarırsa aktarsın öğrenci hiç birini duymaz. Çünkü o an bedeni sınıfta olmasına rağmen ruhu, kalbi başka yerlerdedir. Aslında o öğrenci o an yapmak istediğine odaklanmıştır. Çünkü onun o an yapmak istediği derste olmak değil başka uğraşlar içinde olmaktır. Öncelikle öğrenci o an kendisinin dikkatini derse verememesine neden olan şeyin ne olduğunu belirlemeli. Daha sonra da dikkati dağıtan şeyleri kontrol altına almaya çalışılmalıdır. Bu ilk adım atılmazsa gücü ve stratejisi hakkında bilgi sahibi olmadığımız bir düşmanla mücadele eder gibi olur ki bu istenilen konuya yoğunlaşabilmeyi engelleyici bir unsurdur.
    Yoğunlaşma olmadan çalışma başında harcadığınız saatler, öğrenme adına size pek bir fayda getirmezken; kendinizi vererek yaptığınız az bir çalışma, önemli bir konunun anlaşılmasını sağlayabilir.
    Peki, yoğunlaşma pratik olarak nasıl sağlanabilir?
1.Öncelikle hedefinizi aklınızdan çıkarmayın.
2.Dersi sevmenizi sağlayacak bir neden bulmaya çalışın.
3.Dikkatinizi dağıtan ortamlardan uzaklaşın ya da ortamı yeniden düzenleyin.
4.En verimli çalışabildiğiniz saatlerde çalışın.
5.Asla yatarak, uzanarak çalışmayın.
6.Eğer çalışmanız gereken çok şey varsa, bunları küçük parçalara ayırarak çalışın.
7.Ders çalışırken hayallere daldığınızı fark ederseniz, çalışmayı bırakın. Hayaliniz bittikten sonra tekrar çalışmaya başlayın.
8.Çalışkan arkadaşlarınızla grup çalışması yapın. Çalışırken, uykuyu hatırlatacak ortamlardan, televizyon, bilgisayar, telefon ve müzik setinden uzak durun. Tüm çabanıza rağmen dikkatinizi toplayamıyorsanız o zaman 5–10 dakika ara verin. Sonra tekrar çalışmaya başlayın. Bahar sizi büyülemesin
Daha çok sıcak havalarda ders çalışmakta zorlanır öğrenciler. Bazılarını yorgunluk, bitkinlik, aşırı can sıkıntısı gibi duygular sarabilir. Ders çalışmak yerine kendisini dışarı atmak isteyebilir. Bu istekler aslında gayet doğal. Zaten insanın bahar yorgunluğu yaşamaması için açık havada dolaşması gerekiyor. Fakat bu derslerden uzaklaşmak için bir fırsat olarak düşünülmemelidir.
Sorumluluklar unutulmamalıdır. Aksi takdirde o güne kadar verilmiş olan emeklerin boşa gitmesi işten bile değildir. Konunun daha iyi anlaşılması ve akılda kalıcı olması için sizlerle bir fıkrayı paylaşmak istiyorum.
 “Temel’le İdris’in canı sıkılmış, ne yapalım diye düşünüyorlarmış. İdris demiş ki:
—Hadi uşağım yüzerek Amerika’ya gidelim.
 Bu fikir Temel’e biraz saçma gelmiş, ama kabul etmiş. Yüzmüşler yüzmüşler, aradan çok zaman geçmiş. Birden İdris bağırmış: Uşağım aha işte özgürlük heykeli! Amerika’ya geldik sonunda. Temel ise yorgunluktan bayılmak üzereymiş, son bir gayretle İdris’e bağırmış:
—Ben çok yoruldum. Geri döneyrum!
 Unutmayın bütün yıl çalışan öğrencilerin birçoğu sıcakhavalarda çalışmayı gevşetiyorlar. Sıcak havaları “üşümeden çalışabildiği” için fırsat kabul edip ders çalışmayı terk etmeyen öğrenciler öne geçiyorlar. O zaman çalışmaya devam...
Paylaş | | Yorum Yaz
1854 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam71
Toplam Ziyaret4025306
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
-1° 0° -2°