• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Tuncer ALTIPARMAK
tunceraltiparmak@hayatimizfen.com
MÜKEMMEL ÇOCUK YETİŞTİRMEK
17/09/2010

     Her anne baba çocuklarının mükemmel olmasını ister. İsterler ki çevrelerindeki en başarılı çocuk kendi çocukları olsun. Hiçbir anne baba yoktur ki çocuğunun başarısı ile gurur duymasın, ve hiçbir öğretmen yoktur ki öğrencilerinin başarısı ile gururlanmasın. Evet bir öğrencinin başarısını hiçbir zaman kıskanmayacak kişiler sadece anne baba ve öğretmenleridir.

 

   Çocuklarımızın mükemmel olmasını istiyoruz. Peki biz ne kadar mükemmeliz? Hiç kendinize sordunuz mu? Çocuğumuz dünyaya ilk gözlerini açtığında, ilk emeklemeye başladığında, ilk defa “anne”  “baba” dediğinde ve ilk adımlarını attığında onun yanında olan sizlersiniz. Onların gözünde siz mükemmel olduğunuz için yaptıkları her davranışta sizleri örnek alırlar. Bu yüzdendir ki mükemmel çocuk yetiştirmek istiyorsak önce biz mükemmel olmalıyız.

 

  Birebir şahit olduğum bir olayı anlatmak isterim. Bir sabah okula gitmek için evden çıktığım da bir evin bahçesinden küçük bir köpeğin havlama sesi geliyordu. Başımı çevirip baktığımda ise üç buçuk dört yaşlarında bir çocuk sağ elini tokat atacakmış gibi havaya kaldırmış “ sus, sus yoksa patlatırım bir tane” diyerek köpeğe bağırıyordu. Şimdi biraz düşünelim bu küçük çocuk yapmış olduğu bu davranışı kimden öğrendi?

 

   Sevgili anne babalar bilinen bir gerçek vardır ki çocuklarımızın kişiliğinin büyük bir çoğunluğu yedi yaşına kadar oluşmaktadır. Bu sebeptendir ki çocuklarımızın gelişiminde en önemli pay siz saygı değer velililerimize düşmektedir. Unutmayalım ki yaptığımız olumlu ve olumsuz her davranışta çocuklarımıza model teşkil etmekteyiz.

 

  Anne babalar taşıdıkları sorumluluğun bilincinde olarak söz ve davranışlarıyla da çocuklarına örnek olmalıdırlar. Onlara yaşlarına ve cinsiyetlerine uygun bazı sorumluluklar vermelidir. Evdeki sorumluluğu çocuklarıyla paylaşmayıp çeşitli bahanelerle tamamen kendi üzerlerine alan anne babalar, kendi hayatlarına yön vermekten ve şekillendirmekten aciz sürekli başkaları tarafından yönetilen, özgüven ve cesaret sorunu yaşayan çocuklar yetiştirmiş olurlar. Böyle yetişen çocuklar hayatları boyunca yaşadıkları olaylardan sürekli başkalrını sorumlu tutarlar.

  

  Anne babalar bir işin daha kolay ve doğru olarak nasıl yapıldığını bildikleri için çocuklarına sabretmekte zorlanır ve o işi hemen kendileri yapmak isterler. Ama unutmayalım ki çocuklarımızı sorumluluk sahibi bireyler olarak yetiştirmek de anne ve babaların sorumlulukları içerisindedir.

   

  Çocuklarınıza verebileceğiniz en güzel üç hediye; Koşulsuz sevgi, kişiliğe saygı, güven duygusu ve bunları ona hissettirmenizdir. Çocuklarımızı sevelim ve her ne olursa olsun onların yanında olduğumuzu mutlaka onlara hissettirelim.  Paylaş | | Yorum Yaz
4641 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

FEN HAYATTIR HAYATIMIZ FEN - 22/05/2013
Çevremizde olup biteni dikkatle incelediğimizde göreceğimiz o ki, aslında her nesne, her madde, her olay “Fen” le alakalı. Fen hayatın içinde, Fen hayatın ta kendisi dersek biraz abartmış olurum belki ama yine de demek istiyorum. Fen eşittir hayat.
BİRİ BİZİ GÖZETLİYOR - 02/04/2013
“Biri Bizi Gözetliyor” bir zamanların vazgeçilmez tv programı. BBG evi dersek belki daha iyi hatırlarsınız.
Yeni Eğitim Öğretim Yılına Başlarken - 04/09/2012
Yeni eğitim öğretim yılı başlarken her yıldan değişik olarak bu yıl ki heyecanımız biraz daha farklı.
ZORUNLU EĞİTİM 4+4+4 OLMALI MI? - 28/02/2012
8 YILLIK ZORUNLU EĞİTİM 4+4+4 KESİNTİLİ ZORUNLU EĞİTİME DÖNÜŞMELİ Mİ?
FARKINDALIK - 24/02/2011
HAYATI FARKINA VARARAK YAŞAYIN
YARIYIL TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ? - 01/02/2011
YARIYIL TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ?
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam68
Toplam Ziyaret3997331
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 19° 6°