• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14
17/04/2014

39- Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim. Çünkü sevdiği için bir şeyle yapmış olmak kişiye zevk verir. Ancak burada vurgulamak istediğim bir gerçek var. Sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan yılmamalı, artık yeter dememeli ve onlar için bir şey daha yapmalısınız yada onlar için yaptıklarınıza bir yenisini daha eklemelisiniz. Sevdiklerinizi mutlu etmenin hazzını yaşama adına kendinize bu iyiliği yapmalısınız. Hatta bir fayda sağlamayacağını, sizi yine anlamayacağını, sizi istediğiniz Zaman zaman amaca götürmeyeceğini kesin bilseniz bile bunu yapmalısınız. Sıradan tanıdıklarımız için bile fedakarlıkta bulunup, “büyüklük bende kalsın” diyerek bir adım daha atma gereği duyarız. Yani onun için yaptıklarımıza bir yenisini daha ekleriz. Başkaları için yaptıklarımızı sevdiklerimizden esirgemek şöyle dursun bunu en çok hak edenin onlar olduğunu düşünüyorum. Bu davranışın aradaki sevgi bağını kuvvetlendireceğinden endişeniz olmasın.

                                 

Bu konuda en iyi motivasyonu şu ilkeyle bulabiliriz. Sevdiklerimiz için yaptıklarımızı su üzerine yazı yazmak gibi düşünün. Siz yazıyı tamamlamadan silindiğini düşünün. Yani onlar için yaptıklarınızı unutma yoluna gidin. Daha önce yaptıklarınızı unuttuğunuzda onlar için bir şey daha yapmaya niyetlendiğiniz her an eskileri unutmuş olacağınızdan sanki ilk kez onlar için bir şey yapıyormuşçasına heyecan duyacaksınız ve hiçbir zaman “yine mi?” demeyeceksiniz. Aslında mutluluğun anahtarı da burada gizlidir. Yani sevdiklerimizin bizim için yaptıkları iyilikleri unutmamak ama onların yaptıkları olumsuzlukları ve bizim onlar için yaptığımız iyilikleri unutmak… bunu yapabildiğinizde kendinizi gerçekten daha mutlu hissedeceksiniz. Çünkü böyle davranmakla beklenti düzeyini bir şekilde minimize etmiş oluyor, elde ettiklerinizle yetinmeyi öğrenmiş oluyorsunuz.
Kısacası birisi için bir şey yapacaksanız, bu birisi ya kendiniz olmalısınız ya da sevdiğiniz kişi olmalıdır. Çünkü “yaptığına değmek” diye bir deyim vardır ya kendisi için bir şey yapılmaya değer birinci öncelikli kişi kendiniz ya da sevdikleriniz olduğunu unutmamalısınız. Sevdikleriniz ile aranızdaki sevgi bağını güçlendirmek istiyorsanız parolanız “sevdiğiniz için bu gün de bir şeyler yapmak” olmalıdır.Paylaş | | Yorum Yaz
1943 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–7 - 07/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin başarılarını takdir edin. Takdir edilme istisnasız herkesin hoşuna gider. Kişi kendisini takdir edene karşı olumlu duygular taşır. Özellikle de kendisini sevdiğine inandığı kişilerden takdir edilmeyi bekler.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret4026381
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 2°