• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13
17/04/2014

37- Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar. Endişeniz doğrudan kendisiyle ilgili bir durumsa zaten endişenizi paylaştığınızda sevdiğiniz kişi sizi o durum hakkında bilgilendireceği için endişeniz giderilmiş olacaktır. Endişeniz doğrudan onunla ilgili olmadığını varsaydığımızda ise onun sizi anlamasına yardımcı olacaksınız. Bu durum sadece sevdiğiniz kişi açısından değil sizin açınızdan da oldukça önemlidir. Çünkü olumsuz duygu ve düşüncelerin paylaşılmış olması psikolojik olarak kişiyi rahatlatacaktır. Çünkü farkında olmadan içinde bulunduğunuz asabiyet halinin ve sergilediğiniz ya da sergileyebileceğiniz he türlü saldırgan davranışın sevdiğiniz kişi ya da kişileri kırma, onları incitme ihtimali vardır. Endişelerinizi önceden onunla paylaşmışsanız sizin asabi durumunuzun ya da saldırgan tutumunuzun asıl nedenini biliyor olması onun kırılmasına engel olacaktır. Aynı zamanda endişenizi sevdiklerinizle paylaşmakla yani bir durum hakkında ne hissettiğinizi ona önceden haber vermekle onlara güvendiğiniz yolunda bir mesaj veriyorsunuz. Güven duygusu ise karşılıklı olarak yani hem güvenen kişide hem de güvenilen kişide bir takım olumlu duyguların oluşmasına ve beslenmesine neden olacaktır. Kabul edersiniz ki güvenilmek yani sevdiğiniz ya da sizi sevdiğini bildiğiniz kişinin size güveniyor olması sizi mutlu edecektir. Mutlu edilen kişinin kendisini mutlu edene karşı olumlu duygularının yani sevgisinin artması ise beklenilen bir durumdur.

                                  
38- Sevdiğiniz kişi ya da kişilere biraz daha zaman tanıyın. Yani onlardan bir takım haklı istekleriniz olabilir. Bunlar zaman tanımış olmanıza rağmen gerçekleşmemiş de olabilir. Onlara biraz daha zaman tanımaktan çekinmeyin. Eğer bir şekilde toleranslı davranacaksanız bunu en çok sevdiğiniz kişi ya da kişilerin hak ettiğini aklınızdan çıkarmayın. Hani bazen sabrınızın tükendiği nokta vardır ya sevdikleriniz için bu noktanın gelmesine fırsat vermeyin. Yani ona biraz daha zaman tanıyın. Ona toleranslı olduğunuz ölçüde onu kabullenmeniz kolaylaşacaktır. Aslında zaman tanıma deyimi bile karşımızdakini değiştirme isteğiyle ilişkili bir kelimedir. Oysa istesek de karşımızdakini değiştiremeyiz. Çünkü değiştirmeyi başardığımız an o kişi bizim tanıyıp sevdiğimiz kişi olmaktan da çıkar. Yani biz onu olduğu gibi tanıdık. Olduğu gibi tanıdığımız kişi ya da kişileri oldukları gibi sevmeyi de becerebilmeliyiz diye düşünüyorum. Çünkü kişiliğinden ödün veren kişiliğini yitiren bir sevdiğiniz olmasını istemezsiniz ya da bu sizi gerçekte mutlu etmeyecektir. Bu şekilde davranmayı becerebildiğiniz an aranızdaki sevginin daha da kuvvetlendiğini göreceksiniz.Paylaş | | Yorum Yaz
3752 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–7 - 07/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin başarılarını takdir edin. Takdir edilme istisnasız herkesin hoşuna gider. Kişi kendisini takdir edene karşı olumlu duygular taşır. Özellikle de kendisini sevdiğine inandığı kişilerden takdir edilmeyi bekler.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam70
Toplam Ziyaret4025305
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
-1° 0° -2°