• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12
05/03/2014

36- Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin yerine sık sık kendinizi koyun. Bu davranışınız size onları daha iyi anlama, tepkilerinin ve davranışlarının nedeni hakkında fikir yürütme imkanı verecektir. Aynı zamanda onların ne hissettiğini de tahmin edebime imkânı bulacaksınız. Bütün bunlar seven biri olarak sizin için önemli olmalı diye düşünüyorum. Çünkü seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir. Karşımızdakini mutlu etmenin yolu da bu şekilde davranabilmekten geçer. En sevdiklerinizin herhangi bir davranışından incindiğinizde “onun yerine ben olsaydım nasıl davranırdım?” sorusunu kendinize mutlaka sorun. Tabi bunu yaparken kendinizi siz olarak düşünmeyeceksiniz. Sevdiklerinizi zihinsel, sosyal, zihinsel ve fizyolojik gelişimleri ile bir bütün olarak ele alıp onların tüm sahip oldukları bu özellikler sizde olsaydı nasıl davranırdınız sorusuna cevap vermeyi ihmal etmeyin. Yani tamamıyla onun gibi düşünüp onun hissedebileceklerini hissetmeye çalışın. Bunu bir yaşantıyla daha anlaşılır biçimde açıklamaya çalışacağım.
Küçük kızım 3,5 – 4 yaşlarındaydı. O günlerde görev yaptığım köy okulunun 45 m2.lik lojmanında bir akşam ben eşim ve kızlarım ailecek birlikte vakit geçirmeye çalışıyorduk. Nasıl olduysa terlik savaşı başladı. Küçük kızım üçümüze birden terlik atmaya ve bizim canını yakmamaya özen göstererek ona attığımız terliklerden kendini korumaya çalışıyordu. Bir an iyice sıkışmış olmalı ki artık yeter atmayın dercesine çocuksu bir dil kullanarak “canım havyan töpekleyim” cümlesini kurarak adeta barış yolunu seçmeye çalıştı. Havyan töpekyeyim cümlesinin hayvan köpeklerim anlamına geldiğini sanırım anlamışsınızdır. Normal şartlarda bir çocuğun annesine, babasına ve ablasına hayvan ve köpek kelimeleriyle hitap etmesi hoş değildir. Ancak önemli olan kelimelerin genel olarak değil, onun için ne ifade ettiğidir.

                                      
O günlerde küçük bir köpeğimiz vardı ve kızım onu çok severdi. Yani köpek onun için sevimli bir varlık anlamı taşıyordu ki kurduğu cümlenin başına canım kelimesini koyması da zaten bunu gösteriyor. Kurduğu cümlenin hakaret değil sevgi öğesi içerdiğini onun bu duygularını dikkate aldığımızda yani kendimizi onun yerine koyabildiğimizde anlayabilirdik ancak. Kendimizi sevdiklerimizin yerine koyabilmek onları anlayabilmemize yol açacağından onları mutlu da edecektir. Her insanın kendisini mutlu edebilen birisini daha çok seveceği de muhakkaktır. Yani sizin bu tutumunuz aranızdaki sevgi bağını kuvvetlendirmede etkili bir faktör olacaktır.Paylaş | | Yorum Yaz
5235 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–7 - 07/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin başarılarını takdir edin. Takdir edilme istisnasız herkesin hoşuna gider. Kişi kendisini takdir edene karşı olumlu duygular taşır. Özellikle de kendisini sevdiğine inandığı kişilerden takdir edilmeyi bekler.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret4026382
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 2°