• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12
05/03/2014

36- Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin yerine sık sık kendinizi koyun. Bu davranışınız size onları daha iyi anlama, tepkilerinin ve davranışlarının nedeni hakkında fikir yürütme imkanı verecektir. Aynı zamanda onların ne hissettiğini de tahmin edebime imkânı bulacaksınız. Bütün bunlar seven biri olarak sizin için önemli olmalı diye düşünüyorum. Çünkü seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir. Karşımızdakini mutlu etmenin yolu da bu şekilde davranabilmekten geçer. En sevdiklerinizin herhangi bir davranışından incindiğinizde “onun yerine ben olsaydım nasıl davranırdım?” sorusunu kendinize mutlaka sorun. Tabi bunu yaparken kendinizi siz olarak düşünmeyeceksiniz. Sevdiklerinizi zihinsel, sosyal, zihinsel ve fizyolojik gelişimleri ile bir bütün olarak ele alıp onların tüm sahip oldukları bu özellikler sizde olsaydı nasıl davranırdınız sorusuna cevap vermeyi ihmal etmeyin. Yani tamamıyla onun gibi düşünüp onun hissedebileceklerini hissetmeye çalışın. Bunu bir yaşantıyla daha anlaşılır biçimde açıklamaya çalışacağım.
Küçük kızım 3,5 – 4 yaşlarındaydı. O günlerde görev yaptığım köy okulunun 45 m2.lik lojmanında bir akşam ben eşim ve kızlarım ailecek birlikte vakit geçirmeye çalışıyorduk. Nasıl olduysa terlik savaşı başladı. Küçük kızım üçümüze birden terlik atmaya ve bizim canını yakmamaya özen göstererek ona attığımız terliklerden kendini korumaya çalışıyordu. Bir an iyice sıkışmış olmalı ki artık yeter atmayın dercesine çocuksu bir dil kullanarak “canım havyan töpekleyim” cümlesini kurarak adeta barış yolunu seçmeye çalıştı. Havyan töpekyeyim cümlesinin hayvan köpeklerim anlamına geldiğini sanırım anlamışsınızdır. Normal şartlarda bir çocuğun annesine, babasına ve ablasına hayvan ve köpek kelimeleriyle hitap etmesi hoş değildir. Ancak önemli olan kelimelerin genel olarak değil, onun için ne ifade ettiğidir.

                                      
O günlerde küçük bir köpeğimiz vardı ve kızım onu çok severdi. Yani köpek onun için sevimli bir varlık anlamı taşıyordu ki kurduğu cümlenin başına canım kelimesini koyması da zaten bunu gösteriyor. Kurduğu cümlenin hakaret değil sevgi öğesi içerdiğini onun bu duygularını dikkate aldığımızda yani kendimizi onun yerine koyabildiğimizde anlayabilirdik ancak. Kendimizi sevdiklerimizin yerine koyabilmek onları anlayabilmemize yol açacağından onları mutlu da edecektir. Her insanın kendisini mutlu edebilen birisini daha çok seveceği de muhakkaktır. Yani sizin bu tutumunuz aranızdaki sevgi bağını kuvvetlendirmede etkili bir faktör olacaktır.Paylaş | | Yorum Yaz
5006 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret3901306
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
22° 5°