• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11
18/02/2014

33- Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın. Yani öncelikle yaptıklarını hayra yorun. Bir bildiği vardır deyin. Bu sizin aldanmanız değil iyi niyetle düşündüğünüz anlamına gelecektir. Yani ne düşündüğünü bilmiyorsanız mutlaka güzel şeyler düşündüğünü varsayın. Sonuçta iyi bir durumla karşılaştığınızda da “ben demiştim” diyerek iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu tutumunuz aranızdaki sevgi bağını güçlendirecektir. İnsan olarak herkes birine ya da birilerine güvenmek zorundadır. Yani güven duygusu herkes için vazgeçilmez bir unsurdur. İlla birilerine güveneceksek güvendiğimiz kişi ya da kişilerin sevdiğimiz kişiler olmasında yarar vardır. İmam-ı Gazali arkadaşlığı tanımlarken, arkadaşlığın 70 derecesi olduğunu ve bunların en alt derecesinde de arkadaşlardan birisi “haydi gidiyoruz” dediğinde, “nereye?” diye sorma gereği duymayabilmek olduğunu ifade eder. Bu da sonsuz güven anlamına gelmektedir. Zaten güvenin bittiği yerde sevgi –varsa bile- zedelenecektir.
34- Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkındaki güzel düşüncelerinizi başkalarına da söyleyin. Bu paylaşma hem sizdeki güzel duygu ve düşüncelerin artmasına dolayısıyla “güzellikler paylaştıkça artar” ilkesince sizin mutlu olmanıza hem de sizin aranızı bozma düşüncesi içinde olanların heveslerinin kursaklarında kalmasına neden olacaktır. Olaya bir de karşı tarafın yani sevdiğiniz kişi ya da kişilerin penceresinden bakacak olursak onlar da sizin kendileri hakkındaki güzel duygularınızı davranışa dönüştürmenizden ve bunları açıkça ilan ediyor olmanızdan mutluluk duyacaklardır. Güzel duyguları birileriyle paylaşmanın bir başka yararı ise şu olacaktır; Alenen söylenen duygulardan vazgeçmek ya da onları uygulamamak neredeyse imkânsızlaşacaktır. Yani o güzel duygular sizin ayrılmaz bir parçanız olacak ve hayata geçirilecektir. Seven kişi sevdiği kişi ya da kişiler hakkında bu denli güzel duygularla dolu olunca da tabi ki aradaki sevgi bağı artacaktır.

                              

35- Sevdiklerinizden gücendiğinizde onlardan kaçmayın. Onlardan kaçtığınızda oluşacak olan mesafe aranızdaki olumlu duyguları zamanla köreltecektir. Çünkü onlardan uzak olmaya alışacaksınız. Bu alışkanlık araya koyduğunuz mesafeyi daha da büyütecek ve sürekli en son yaşadığınız olumsuzluğu size hatırlatıp duracaktır. Bir zaman sonra atasözümüzde yer aldığı gibi gözden ırak olan gönülden de ırak olmaya başlayacaktır ki bu aşamada aranızdaki sevgi bağları tehlike sinyalleri vermeye çoktan başlamış olacaktır. Belki kendi kendinize “aramızda ne vardı da bu kadar uzaklaştık?”şeklinde sorduğunuzda verebileceğiniz pek bir şeyiniz olmamasına rağmen onsuz olmaya alıştığınızdan onunla aranızdaki sorunun çözülmesini önemsemeyecek ve bu yolda olumlu bir adım atma gereği de duymayacaksınız.Paylaş | | Yorum Yaz
3826 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi17
Bugün Toplam679
Toplam Ziyaret3903614
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 19° 9°