• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10
27/01/2014

31- Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir. Bunun dillendirilen gerekçesi ise “onların kusurumuza bakmayacağı” dır. “İnsanlar genellikle ne zaman kibar olmazlar ve genellikle ne zamanlarda kaba konuşurlar” şeklinde bir kamuoyu araştırması yapılsa maalesef çoğu zaman sevdiklerinin yani değer verdiklerini söyledikleri ve kendilerine değer veren kişilerin yanında kibar davranma gereği duymazlar gibi bir sonuç çıkması sürpriz olmayacaktır. Bunun altında yatan asıl neden ise onların “zaten bizim olduğu” düşüncesi yatmaktadır ki bu düşünce bizi rahat davranmaya iter. Burada gözden kaçırılan bir gerçek, zaten bizim olanları yitirme riskimizin her an olduğu gerçeğidir. Evliliklerin aşkı öldürdüğü düşüncesinin altında yatan sebep de bundan ibarettir. Evleninceye kadar karşımızdaki kişiyi elde etmeye, bizim olmaya ikna etme gereksinimi duyarız. Bu yüzden de ona “cici” davranırız. Evlendikten yani eşimiz olduktan sonra ise kız/erkek arkadaşımız artık bizimdir. Yani nasılsa bizim olduğu için kaybedilme riskini göz ardı ettiğimiz kişiler arasında yerlerini alırlar.
Oysa birine değer verilecekse bu kişi öncelikle sevdiğimiz kişi ya da kişiler olmalıdır. Bir kişiye teşekkür edilecek ya da bir kişiden özür dilenecekse bu kişiler öncelikle sevdiğimiz kişi ya da kişiler olmalıdırlar. Çünkü sevdiklerimizi her şeyin en iyisine layık görmek zorundayız. Böyle davranırsak sevgimiz karşılıklı olarak artacaktır. Aksi durumda ise karşılıklı olarak sözde var olan sevgimizi sorgulamamız gerekecektir.
                                

32-Sevdiğimiz kişi ya da kişilerin hatalarını büyütmemek ve onlara karşı hata yapmamaya özen göstermek zorunda olduğumuzu da unutmayalım. Bir diğer deyimle onları hatalarıyla birlikte kabul etmek gerekir. Onların hata yapmış olmaları bize misilleme yapma hakkı da vermemelidir. Çünkü misilleme hata değil kasten yapılmış bir eylemdir. Aslında bu ilke sadece sevdiklerimize karşı değil genelde herkese karşı uygulamamız gereken bir ilkedir. Çünkü “hatasız dost arayan dostsuz kalır” sözü tam da bu durumu ifade eden bir sözdür. Hatasız dost aramak yerine dostlarımızı hatalarıyla birlikte kabullenmek, onların hatalarının altında başka bir niyet yani kasıt aramamak dostlar arasındaki sevgi bağının daha da güçlenmesine neden olabilecek önemli bir etkendir.sevdiğimiz kişi ya da kişilere karşı olan davranışlarımızın aradaki sevgiyi köreltmeye değil arttırmaya yönelik adımlar olması konusunda titiz olmamız gerektiğine inanıyorum.Paylaş | | Yorum Yaz
5092 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam227
Toplam Ziyaret3857279
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
6° -5°