• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9
19/01/2014

28- Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir. Onları mutlu etmeniz ise aranızdaki sevgi bağını arttıracaktır. Size göre önemli gibi görünmese de onun için özel olanı önemsemek için başka bir gerekçe aramadan sırf onun için özel olduğu için önemseyin. Yani asıl önemi sevdiğiniz kişi ya da kişilere vermeniz açısından aradaki bu küçük farkı gözden kaçırmamanız gerekecektir. Yoksa o önemsediğiniz ve özel kabul ettiğiniz olay ya da nesneyi önemsemek ve onu özel kabul etmek için başka nedenler aradığınızda asıl önemsenen o olay ya da nesnenin bizzat kendisi olacaktır.
29- Sevdiğiniz kişi ya da kişilere iltifat etmeyi ihmal etmeyin. İnsan olarak hepimiz güzel şeyler duymak, bizde var olan bir takım olumlu özelliklerin karşı tarafça –özellikle sevdiğimiz kişi ya da kişilerce- fark edilip bilinmesini isteriz. Bu durum herkesin hoşuna gider. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerde var olduğuna inandığınız artı yönleri fark edip dillendirmenize de iltifat etmek deniliyor. Yani iltifat ederek sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu etmiş olacaksınız. İltifat edilmek kişiye kendini özel ve ayrıcalıklı hissettirir. Bu özellikle kadınlar için daha da önemlidir. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerden kadın olanlara karşı iltifat eden kişi olmaya dikkat edin ki aranızdaki sevgi bağı daha da kuvvetlensin.

                             
30- Hata yaptığınızda sevdiklerinizden özür dilemeyi ihmal etmeyin. İnsan fıtratı gereği hata yapmaya müsaittir. Yani insan kendisinin hatasız olmayacağını bilmesi ve karşı taraftan da hatasızlık beklentisi içinde olmaması gerekmektedir. Hata yapmış olmanız sizi sevdiklerinizin gözünde değersizleştirmez. Ancak hatalı davranış sonrasında özür dilememek kaba olarak algılanmanıza neden olur. Özür dilemek kişin kendisiyle barışık olduğu, kendisinin mükemmel olmadığının farkına vardığı anlamına geldiği için erdemliliktir. Bu arada bir şeyin altını da çizmek istiyorum. Özür dilemek erdemliliktir ancak özür dilemeyi alışkanlık haline getirmek erdemlilik değildir. Çünkü sürekli özür dilemek zorunda kalmak sürekli hatalı davranmak anlamına gelecektir.
Özür dileyebilmek esas olarak güzeldir ama sevdiklerimizden özür dileyebilmek daha da güzeldir. Bazı insanların özür dilemede zorlandıklarını görürsünüz ki bunun temelinde yanlış ana baba tutumları ile büyütüldüğü gerçeği yatmaktadır. Anne ve baba çocuklarını her hatasını örtbas etmesi, gerekirse onların hatalarını kendileri üstlenmeleri çocukların özür dilemeyi beceremeyen bireyler olarak yetişmelerine neden olacaktır. Yani yaptıkları davranışın hatalı olduğunun bile farkına varmayabiliyor bu çocuklar. Hatalı olduklarına inanmadıkları zaman da onların özür dilemeleri zaten beklenemez. Bu çocuklar yetişkinlik dönemlerinde de aynı şekilde davrandıklarında çevrelerince kaba olarak nitelendirileceklerdir.Paylaş | | Yorum Yaz
3817 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi18
Bugün Toplam678
Toplam Ziyaret3903613
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 19° 9°