• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8
12/01/2014

25- Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır. Sözlerinizin ve davranışlarınızın karşı tarafça nasıl algınalacağını dikkate almayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü onların kendilerini iyi hissetmelerine sebep olmak sizi mutlu etmelidir. Buna dikkat ettiğinizde aranızdaki sevgi bağının kuvvetlendiğini göreceksiniz. Önce ben gelirim mantığıyla hareket edip önceliği sizin kendi duygularınıza verdiğiniz taktirde bu durum karşı tarafı gitgide değersizleştirecektir. Buna fırsat vermemekte fayda vardır.
26- Sevdiğiniz kişi ya da kişileri olduğu gibi kabul etmeye çalışın. İnsanlar genelde bu konuda yanlışın içine düşerler. Yani sevdiklerini, bir diğer deyimle çevresindeki kişileri kendi istedikleri kalıba sokmak, onları değiştirmek isterler. Bunun altında da eğitilmemiş sahiplenme duygusu yatar. Sevdiklerini (evlat, arkadaş, sevgili ya da eş…vb.) kendilerine ait olarak görürler ki sıkıntı burada başlıyor. İnsan kendine ait bir eşyanın rengine, şekline ve nerede duracağına kadar pek çok konuda müdahale edebilir ama sevdiği kişi ya da kişilerin eşyadan farklı olduğunu onların da kendilerine özgü bireyler olduğunu kabul etmek durumundadır. Çevrenizdeki kişileri oldukları gibi artılarıyla, eksileriyle bir bütün olarak oldukları gibi kabullenmek onlara verilen değerin bir göstergesi olacaktır. Kişi sevdiği kişi ya da kişilere değer verdiği ya da sevdiği kişi ya da kişilerden değer gördüğü oranda aradaki sevgi artarak devam edecektir.

                      
27- Sevdiğiniz kişi ya da kişileri eleştirmeniz gerektiğinde yapıcı olarak ve baş başa iken eleştirin. Yıkıcı bir şekilde eleştirmeyin, ona kötü şey söylemeyin. Bu durum iletişim kurallarından da biridir zaten. Aksi tutum sergilediğinizde iletişim engeli olarak karşımıza çıkar. İletişim kuramadığınız kişilerle birbirinizi sevebilmeniz ya da aranızda var olan sevgi bağının yara almadan devam edebilmesi ise mümkün olmayacaktır. Eleştiri genelde akıl vermeyi, öğüt vermeyi de beraberinde getirecektir ki bu durum hiç kimsenin hoşlanacağı bir durum olmayacaktır. Eleştirilerde olumsuz cümle kurmak yerine olumlu cümleler kurmayı deneyin. Beğenmediğiniz bir yönünü ele alarak şöyle yapmamalısın ya da yapmasan iyi olur demek yerine aksi durumu ele alarak şöyle yapsan daha iyi olacağını düşünüyorum demekte yarar vardır. Belki anlatılmak istenen aynı şey olacak ama kurulan cümledeki olumluluk ya da olumsuzluk aradaki ilişkiyi ve duygusal bağı da olumlu ya da olumsuz olarak etkileyecektir.Paylaş | | Yorum Yaz
3856 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret3901273
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
22° 5°