• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–7
07/01/2014

23- Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin başarılarını takdir edin. Takdir edilme istisnasız herkesin hoşuna gider. Kişi kendisini takdir edene karşı olumlu duygular taşır. Özellikle de kendisini sevdiğine inandığı kişilerden takdir edilmeyi bekler. Siz sevdiğiniz kişi ya da kişileri takdir etmekle onun genelde mutlu olmasını ve size karşı olumlu duygular taşımasını sağlayacağınız gibi aynı zamanda onun beklentisini de boşa çıkarmamış olacaksınız. Yani ona hayal kırıklığı yaşatmamış olacaksınız. Genelde çok yakınımızdakileri ihmal ederiz. Bu da onların sevgisini ve yakınlığını elde etmiş olduğumuzdan yaşadığımız bir rahatlıktır. O nasıl olsa “bizim” dir. Bu rahatlık bazen farkında olmadan çevremizdekileri bizden uzaklaştırır. Oysa unutulmamalıdır ki yakınlarımızın başarıları bizi mutlu eder. Ya da mutlu etmelidir.  Bu konunun bizi mutlu ettiğini sevdiğimiz kişiye hissettirirsek o da mutlu olacaktır. Mutlu insanların sevdiklerini mutlu edebilmeleri daha kolay olacaktır. Bu karşılıklı mutluluğumuzun devamı da onların başarılarının devamıyla mümkün olacaktır. Onlara hissettirdiğimiz takdir duygularımız onları başarıya endeksleyecek, bir nevi onları motive edecektir.

                        
24- Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin yanında olun ve bunu kendisine de fark ettirin. Hepimiz hayatımızda önemi olduğuna inandığımız konularda kendi kararlarımızı kendimiz vermek isteriz. Sevdiklerimiz ve sevenlerimizin ise kararımızı değiştirmeye çalışmak yerine verdiğimiz kararlara saygı duymasını ve bu kararların uygulanması aşamalarında ve sonuçlarını yaşarken “ben demiştim” demeden yanımızda olmalarını isteriz.  Kendimizin bu yönde beklentimiz olduğu gibi sevdiklerimizin de haklı olarak aynı beklenti içinde olabileceklerini göz ardı etmemeliyiz. Karşınızdaki kişinin kararlarına müdahil olmak işin kolay yönü, sonucu ne olursa olsun verdikleri kararlara saygı duyup iyi ya da kötü günlerinde yanlarında olmak ve bunu hissettirebilmek ise zor yönüdür. Sevdikleriniz ile olan ilişkilerinizde kolaycılığı tercih etmemeniz aranızdaki sevgi bağını güçlendirecektir. Bu konuda genel olarak anne baba ve çocuk ilişkilerinde sıkıntı yaşanır. Çünkü çocuk kaç yaşına girerse girsin anne ve babasının gözünde genelde çocuk olarak kalır. Anne babalar da kişinin kendi kararlarını kendisinin vermesi öz güveninin artmasına ve ayakları üzerinde durmayı öğrenme gibi olumlu gelişim süreçlerini de beraberinde getireceği unutulmamalıdır. sonucunun kendilerine göre olumlu olmayacağına inandıkları konularda çocuklarının kararlarına sıkça müdahale ederler. Sırf bu yüzden evlatlarının evliliklerini çatırdatan anne ve babaların sayısının az olmadığını söylemek abartı olmayacaktır.Paylaş | | Yorum Yaz
5225 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret4026382
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 2°