• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–6
22/12/2013

20- Sevdiğiniz kişi ya da kişileri her zaman için kontrol altında tutmaya çalışmayın. Sürekli kontrol altında tutma isteğinin eğitilmemiş ya da kenarlarından kırpılmamış sahiplenme duygusunun ortaya çıkış şekli olduğunu söylemek mümkündür. Sahiplenme duygusu yoğun olarak yaşandığında kişi sahiplendiklerinin her halini kontrol altına almaya çalışır. Yani sahiplendiklerini bir zaman sonra kendisine ait eşyalar gibi görmeye başlar ki bu aşamadan itibaren sahiplenme duygusu sağlıklı bir kişilik göstergesi olmaktan çıkar. Sevdiklerinize sahip çıkmak güzel bir şey ancak bu aşırıya kaçmamalı ve dozajı iyi ayarlanmalıdır. Her şeyden önemlisi onların bizden ayrı birer insan oldukları gerçeğini göz ardı etmemeliyiz. Çünkü bu durum bir zaman sonra karşı tarafta kendisine saygı duyulmadığı şeklinde algılanabilir. Sevdiklerinizi sahiplenin ama onları bir eşya gibi görüp her hallerini kontrol altında tutmaya çalışmayın. Kendi kararlarına saygı duymayı öğrenin. Böyle davrandığınızda aranızdaki sevgi bağı daha da kuvvetlenecektir.
21- Sevdiklerinizin kendilerini ifade etmesine izin verin. Bu onları daha iyi tanıyabilmenize de yardımcı olacaktır. Bu durum daha çok anne baba ve çocukları arasında sorun olarak göze çarpmaktadır. Sevdiklerimizin kendilerini ifade edebilmeleri kendilerine güvenebilmelerini ve hayatta kendi ayakları üzerinde durabilmelerini kolaylaştıracaktır. Kendilerini ifade ediyor olmalarını, duygu ve düşüncelerini –size karşı bile olsa- açıkça dillendirebilmelerini size karşı isyan olarak görmeyin. Aksine kendini ifade edemeyen birey kişiliği gelişmemiş bir bireydir gerçeğinden yola çıkarak onların kişilik gelişmelerinin yolunda olması sizi sevindirmelidir. 21.yüz yılın eğitim sistemi de zaten kendini ifade edebilen bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Kendilerini ifade edebilmelerine fırsat verdiğiniz sevdikleriniz kendi duygu ve düşüncelerine saygı duyduğunuzu düşünerek size olan bağlılıkları artacaktır. Bu durum da aranızdaki sevgiyi arttıracaktır.


22- Onun hayatındaki zorlukları sık sık hatırlayın. Bunun için de sık sık empati yapın, kendinizi onun yerine koyun. Böyle davranmanız onu yani sevdiğiniz kişiyi anlamanızı kolaylaştıracaktır ve belki de takdir bile edeceksiniz. Çünkü empati yani kendimizi onun yerine koyabilmek ve hayata onun baktığı pencereden bakabilmek bir insanı tanıyabilmek için şarttır. Bunu yapabildiğinizde sizin için yaptıkları gözünüzde daha da büyüyecektir. Çünkü hangi zorluklar arasında sizin için olumlu bir adım attığını göreceksiniz.
Örneğin, eşinizin hiç sevmediği ama sizin çok sevdiğiniz bir yemek olduğunu varsayalım. Eşiniz seyrek bile olsa bu yemeği sizin için hazırlıyorsa neden daha sık hazırlamadığını düşünerek kızmak yerine sevmediği bir yemeğin kokusuna, görüntüsüne katlanarak ve sadece sizi memnun etme adına bu zahmete katlandığını düşünün. Çünkü siz de biliyorsunuz ki bu onun severek isteyerek yaptığı bir şey değildir. Birbirlerini seven kişiler kendilerini sevdiklerinin yerine koymayı başarabildikleri oranda aralarındaki sevgi artacaktır.Paylaş | | Yorum Yaz
5228 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam263
Toplam Ziyaret4026310
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 2°