• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–6
22/12/2013

20- Sevdiğiniz kişi ya da kişileri her zaman için kontrol altında tutmaya çalışmayın. Sürekli kontrol altında tutma isteğinin eğitilmemiş ya da kenarlarından kırpılmamış sahiplenme duygusunun ortaya çıkış şekli olduğunu söylemek mümkündür. Sahiplenme duygusu yoğun olarak yaşandığında kişi sahiplendiklerinin her halini kontrol altına almaya çalışır. Yani sahiplendiklerini bir zaman sonra kendisine ait eşyalar gibi görmeye başlar ki bu aşamadan itibaren sahiplenme duygusu sağlıklı bir kişilik göstergesi olmaktan çıkar. Sevdiklerinize sahip çıkmak güzel bir şey ancak bu aşırıya kaçmamalı ve dozajı iyi ayarlanmalıdır. Her şeyden önemlisi onların bizden ayrı birer insan oldukları gerçeğini göz ardı etmemeliyiz. Çünkü bu durum bir zaman sonra karşı tarafta kendisine saygı duyulmadığı şeklinde algılanabilir. Sevdiklerinizi sahiplenin ama onları bir eşya gibi görüp her hallerini kontrol altında tutmaya çalışmayın. Kendi kararlarına saygı duymayı öğrenin. Böyle davrandığınızda aranızdaki sevgi bağı daha da kuvvetlenecektir.
21- Sevdiklerinizin kendilerini ifade etmesine izin verin. Bu onları daha iyi tanıyabilmenize de yardımcı olacaktır. Bu durum daha çok anne baba ve çocukları arasında sorun olarak göze çarpmaktadır. Sevdiklerimizin kendilerini ifade edebilmeleri kendilerine güvenebilmelerini ve hayatta kendi ayakları üzerinde durabilmelerini kolaylaştıracaktır. Kendilerini ifade ediyor olmalarını, duygu ve düşüncelerini –size karşı bile olsa- açıkça dillendirebilmelerini size karşı isyan olarak görmeyin. Aksine kendini ifade edemeyen birey kişiliği gelişmemiş bir bireydir gerçeğinden yola çıkarak onların kişilik gelişmelerinin yolunda olması sizi sevindirmelidir. 21.yüz yılın eğitim sistemi de zaten kendini ifade edebilen bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Kendilerini ifade edebilmelerine fırsat verdiğiniz sevdikleriniz kendi duygu ve düşüncelerine saygı duyduğunuzu düşünerek size olan bağlılıkları artacaktır. Bu durum da aranızdaki sevgiyi arttıracaktır.


22- Onun hayatındaki zorlukları sık sık hatırlayın. Bunun için de sık sık empati yapın, kendinizi onun yerine koyun. Böyle davranmanız onu yani sevdiğiniz kişiyi anlamanızı kolaylaştıracaktır ve belki de takdir bile edeceksiniz. Çünkü empati yani kendimizi onun yerine koyabilmek ve hayata onun baktığı pencereden bakabilmek bir insanı tanıyabilmek için şarttır. Bunu yapabildiğinizde sizin için yaptıkları gözünüzde daha da büyüyecektir. Çünkü hangi zorluklar arasında sizin için olumlu bir adım attığını göreceksiniz.
Örneğin, eşinizin hiç sevmediği ama sizin çok sevdiğiniz bir yemek olduğunu varsayalım. Eşiniz seyrek bile olsa bu yemeği sizin için hazırlıyorsa neden daha sık hazırlamadığını düşünerek kızmak yerine sevmediği bir yemeğin kokusuna, görüntüsüne katlanarak ve sadece sizi memnun etme adına bu zahmete katlandığını düşünün. Çünkü siz de biliyorsunuz ki bu onun severek isteyerek yaptığı bir şey değildir. Birbirlerini seven kişiler kendilerini sevdiklerinin yerine koymayı başarabildikleri oranda aralarındaki sevgi artacaktır.Paylaş | | Yorum Yaz
5094 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret3901302
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
22° 5°