• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–5
16/12/2013

17- Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin kaygılarını anlamaya çalışın. Bu durum sizin davranışlarınızı ya da söylemlerinizi belli ölçüde yönlendirici olacaktır. Yani onun kaygılarını giderici davranışlar sergileyecek ve yine onun kaygılarını giderici yönde söylemlerde bulunacaksınız. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin kaygılarını gidermeyi başardığınızda onları belli ölçüde rahatlatmış olacaksınız ki bu durum da sevdiğiniz kişi ya da kişilerin size olduğundan daha çok bağlanmalarına neden olacaktır. İnsanların kaygılarını anlayabilmek, onları kaygılandıracak davranışlardan uzak durmamızı da kolaylaştıracaktır. İnsanlar –özellikle sevdikleriniz- sizin yanınıza geldiklerinde yüzlerinde bir tebessüm oluşmalıdır. Yani onlara bu ortamı sağlamalısınız. Çünkü insan yanında huzur bulduğu kişi ya da kişilere daha sıkı bağlanır. Aradaki bağlanma arttıkça da doğal olarak sevgi de artacaktır.
18-  Sevdiğiniz kişi ya da kişilerle ortak yönleriniz olduğunu düşünün.  Kişiler arasında ortak ne kadar çok yön varsa anlaşmaları o kadar kolay olacaktır. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerle de mutlaka ortak yönleriniz vardır ve bunları düşünerek neler olduğunu bulmaya çalışın. Zaten aranızdaki ortak yönlerin açığa çıkarılabilmesi demek onu iyi gözlemlemeniz anlamına gelecektir. Onu gözlemleyip, “duygu ve düşüncelerinden, tepkilerinden hangileri sizin duygu ve düşüncelerinizle ya da tepki verişlerinizle örtüşmektedir” şeklinde analiz etmeniz onu daha iyi tanımanıza neden olacaktır. Onu tanıdıkça aranızdaki benzerliklerin yani uyum noktalarının farkına varacaksınız ki bütün bunlar aranızdaki sevgi bağlarını kuvvetlendirecektir.

                              
19- Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyi yönlerini sık sık aklınıza getirin. Herkesin olumlu ya da olumsuz yönlerinin olabileceği muhakkaktır. Genelde olumlu yönleri daha çok dikkatimizi çeken kişi ya da kişilerle aramızda bir elektriklenmeden söz etmek mümkündür. Bu kişilere daha toleranslı davranırız. Eğer bir kişiyi seviyorsanız zaten onun olumlu yönleri dikkatinizi çekmiş demektir. Ancak zaman zaman ters düştüğünüz anlarda da o kişinin iyi yönlerini hatırlarsanız davranışlarındaki ufak tefek olumsuzlukları daha kolay tolere edebileceğinizi düşünmekteyim. Bu durum aynı zamanda o kişi ya da kişileri iyi ki sevmişim dememize yol açacaktır. Bu bizim kültürümüzle ve inancımızla da örtüşmektedir ki, Mevlana Celaleddin-i Rumî “hataları örtmede toprak gibi ol” diyerek insanların olumsuz yönlerinden çok olumlu yönlerini görmeye çalışmamız gerektiğine dikkat çekmektedir.Paylaş | | Yorum Yaz
5008 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi16
Bugün Toplam646
Toplam Ziyaret3903581
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 19° 9°