• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–4
08/12/2013

14- Hayal ve düşüncelerinizi sevdikleriniz ile paylaşın.
Hemen hemen herkesin ileriye dönük bir takım planları hatta hayalleri ve düşünceleri vardır. Çoğu kez “ya gerçekleşmezse” ihtimaline karşılık çevredekilerin tepkileri kestirilemediğinden bu hayal ve düşünceler genellikle gizlenir. Ancak olacağı kesinleştikten sonra paylaşılır. Oysa sevdiklerinizin diğerlerinden bir farkı olmalı. Yani henüz hiç kimseyle paylaşılamayan hayaller ve düşünceler onlarla paylaşılabilmeli. Çünkü sevdiklerinizin eleştirseler bile yapıcı bir eleştiri sergileyeceklerinden emin olunmalıdır. Yani onlar kendilerinin diğerlerinden farklı olduklarının farkına varabilmelidirler. Bu durum aradaki güven ve sevgi bağlarının kuvvetlendirilmesinde önemli bir etken olacaktır. Çünkü onlarla hayallerinizi ve düşüncelerinizi paylaşmış olmanız onlara güvendiğinizin göstergesidir. Güvenilmek herkes için güzeldir. Hele arada sevgi bağı olan kişiler söz konusu ise daha da güzeldir.
15- Ona yani sevdiğiniz kişiye ya da kişilere herhangi bir nedenle kızdığınızda hemen konuşmayı deneyin.
Genelde bu konuda aksi yönünde davranış sergilemeyi yeğleriz. Yani sevdiklerimizi kırmaktan korktuğumuz için bizi kızdıran davranışlarını yok sayar unutma yolunu tercih ederiz. Ancak istesek de unutmamız mümkün olmaz ve tertemiz bir sayfada küçük bir nokta gibi de olsa bir leke oluşur ilişkimizde. Bu içe atmalar biriktikçe yani o kara noktalar çoğaldıkça patlama noktasının yaklaşacağını nedense göz ardı ederiz. Patlama noktası yani diğer bir deyimle “bardağı taşıran son damla” yaşandığı bir anda küçük bir olumsuzluk karşısında bile karşı tarafın hak etmediği kadar sert tepki verebiliriz. Bu da aramızdaki ilişkiyi çıkmaza sokacaktır.
Oysa ilk olumsuz davranışında rahatsız olduğumuzu dile getirirsek vereceğimiz tepki aşırı sert olmayacağından kırıcı olmayacaktır. İlişkinin zedelenmesinden çok kuvvetlendirilmesine katkı sağlayacaktır. Çünkü sevdiğiniz kişi ya da kişilerin sizi kızdıran davranışlardan uzak durmasına yarayacaktır.

                                     
16- Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin yaptıkları hakkında tahminde bulunmak yerine onlarla iletişim kurmayı deneyin.
Birinci yol yani kişilerin ne yaptığı konusunda tahminde bulunmak genelde insanların kolayına gelir. Çünkü kurgulama tam da düşündüğümüz ve istediğimiz şekilde olacaktır. Hâlbuki sizin kurguladığınız senaryo ile onun düşündüğü ya da yapmayı planladığı şey çok farklı olabilir. Bu durumda sevdiğiniz kişiyi anlayabilmeniz imkânsızlaşacaktır.  Bütün bunların önüne geçebilmeniz için sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne yaptıkları konusunu onlardan yani kendilerinden öğrenin. Bu sayede sevdiğiniz kişi hakkında olumsuz bir önyargıya varmaktan da kurtulmuş olacaksınız.



Paylaş | | Yorum Yaz
5144 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret3901274
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
22° 5°