• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–4
08/12/2013

14- Hayal ve düşüncelerinizi sevdikleriniz ile paylaşın.
Hemen hemen herkesin ileriye dönük bir takım planları hatta hayalleri ve düşünceleri vardır. Çoğu kez “ya gerçekleşmezse” ihtimaline karşılık çevredekilerin tepkileri kestirilemediğinden bu hayal ve düşünceler genellikle gizlenir. Ancak olacağı kesinleştikten sonra paylaşılır. Oysa sevdiklerinizin diğerlerinden bir farkı olmalı. Yani henüz hiç kimseyle paylaşılamayan hayaller ve düşünceler onlarla paylaşılabilmeli. Çünkü sevdiklerinizin eleştirseler bile yapıcı bir eleştiri sergileyeceklerinden emin olunmalıdır. Yani onlar kendilerinin diğerlerinden farklı olduklarının farkına varabilmelidirler. Bu durum aradaki güven ve sevgi bağlarının kuvvetlendirilmesinde önemli bir etken olacaktır. Çünkü onlarla hayallerinizi ve düşüncelerinizi paylaşmış olmanız onlara güvendiğinizin göstergesidir. Güvenilmek herkes için güzeldir. Hele arada sevgi bağı olan kişiler söz konusu ise daha da güzeldir.
15- Ona yani sevdiğiniz kişiye ya da kişilere herhangi bir nedenle kızdığınızda hemen konuşmayı deneyin.
Genelde bu konuda aksi yönünde davranış sergilemeyi yeğleriz. Yani sevdiklerimizi kırmaktan korktuğumuz için bizi kızdıran davranışlarını yok sayar unutma yolunu tercih ederiz. Ancak istesek de unutmamız mümkün olmaz ve tertemiz bir sayfada küçük bir nokta gibi de olsa bir leke oluşur ilişkimizde. Bu içe atmalar biriktikçe yani o kara noktalar çoğaldıkça patlama noktasının yaklaşacağını nedense göz ardı ederiz. Patlama noktası yani diğer bir deyimle “bardağı taşıran son damla” yaşandığı bir anda küçük bir olumsuzluk karşısında bile karşı tarafın hak etmediği kadar sert tepki verebiliriz. Bu da aramızdaki ilişkiyi çıkmaza sokacaktır.
Oysa ilk olumsuz davranışında rahatsız olduğumuzu dile getirirsek vereceğimiz tepki aşırı sert olmayacağından kırıcı olmayacaktır. İlişkinin zedelenmesinden çok kuvvetlendirilmesine katkı sağlayacaktır. Çünkü sevdiğiniz kişi ya da kişilerin sizi kızdıran davranışlardan uzak durmasına yarayacaktır.

                                     
16- Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin yaptıkları hakkında tahminde bulunmak yerine onlarla iletişim kurmayı deneyin.
Birinci yol yani kişilerin ne yaptığı konusunda tahminde bulunmak genelde insanların kolayına gelir. Çünkü kurgulama tam da düşündüğümüz ve istediğimiz şekilde olacaktır. Hâlbuki sizin kurguladığınız senaryo ile onun düşündüğü ya da yapmayı planladığı şey çok farklı olabilir. Bu durumda sevdiğiniz kişiyi anlayabilmeniz imkânsızlaşacaktır.  Bütün bunların önüne geçebilmeniz için sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne yaptıkları konusunu onlardan yani kendilerinden öğrenin. Bu sayede sevdiğiniz kişi hakkında olumsuz bir önyargıya varmaktan da kurtulmuş olacaksınız.Paylaş | | Yorum Yaz
5256 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret4025324
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
-1° 0° -2°