• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–2
25/11/2013

6- Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyi özelliklerini keşfetmeye çalışın. İyi özelliklerinin keşfedilmesi onları aynı zamanda iyi özelliklerinden dolayı takdir etmenizi de sağlayacaktır. Bu durum o kişi ya da kişileri daha çok sevmenize de yol açacaktır. Çünkü sevginiz sürekli taze kalacak ve siz sevmekten yorulmayacaksınız. Geçen zaman sevginizi azaltmayacak aksine besleyecektir. Hatta “iyi ki sevmişim” diyeceğiniz için onu seviyor olmayı kendiniz için bir ayrıcalık, bir ödül olarak algılayacaksınız.
7- Sevdiklerinizin üzüntülerini de sevinçlerini de paylaşın. Herkesçe bilinen bir gerçeği yani “üzüntülerin ve acıların paylaşıldıkça azalacağı, sevinçlerin de paylaşıldıkça artacağı gerçeğini” bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum. Bunu yaptığınızda yani sevdiklerinizin acılarını ve sevinçlerini paylaştığınızda hem sevdiğiniz kişilerin hem de kendinizin daha mutlu olduğunu göreceksiniz. Sevdiğiniz kişi ya da kişiler acıları azaldığı, sevinçleri arttığı için mutlu olacaklar. Siz de çevrenizdeki kişilerin yani sevdiklerinizin mutlu olmaları sonucu yayacakları pozitif enerjiden etkileneceğiniz için mutlu olacaksınız.

                         
8- Sevdikleriniz ile aranızda sarsılmaz bir güven oluşturmaya bakın. Kişiler arası güven belki oluşturulma aşamasında zaman alabilir. Ancak daha sonra birbirlerine güvenen kişiler arasındaki ilişkinin kolaylaşmasına da yardımcı olur. Sevdikleriniz ile aranızdaki güven sevginin temelini oluşturur.
İmamı Gazali arkadaşlığı tanımlarken, arkadaşlığın 70 şube (derece) olduğunu ve bunun en alt şubesinin ise arkadaş “haydi” dediğinde, “nereye?” deme gereği duymayabilmektir, şeklinde ifade etmektedir. Yani sevdiniz kişi size “haydi” dediğinde “nereye?” deme gereği duymamanız için onun sizi istemediğiniz ya da rahatsız olabileceğiniz bir ortama götürmeyeceğinden emin olmanız gerekiyor. Bu da müthiş bir güven anlamına gelmektedir.9- Sevdiklerinize zaman ayırın ve mümkün olduğunca onlarla kaliteli vakit geçirmeye bakın.  Birlikte kaliteli zaman geçirmek, geçiştirilmeyen ve aralarda bir yere sıkıştırılmamış vakit geçirmedir. Yani her iki tarafın da aynı mekanda aynı etkinlik amacıyla bir arada bulunması sıkıştırılmış bir birlikteliktir ve zorunluluktur. Örneğin aynı masada çocuklarıyla yemekte yaklaşık 20 dakika birlikte olan anne ve baba 20 dakika çocuklarımla vakit geçirdim diyemez. Çünkü bir arada olmaları sadece aynı masada yemek zorunda olmalarından kaynaklanmaktadır. Birlikte vakit geçirmek deyince akla gelmesi gereken; başka bir yan gaye olmaksızın sadece onunla birlikte olmak için zaman ayırmaktır.
Sevdiklerinizle birlikte zaman geçirmeniz aranızdaki sevgiyi besleyip arttıracağı için önemlidir.Paylaş | | Yorum Yaz
3866 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi18
Bugün Toplam658
Toplam Ziyaret3903593
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 19° 9°