• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–2
25/11/2013

6- Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyi özelliklerini keşfetmeye çalışın. İyi özelliklerinin keşfedilmesi onları aynı zamanda iyi özelliklerinden dolayı takdir etmenizi de sağlayacaktır. Bu durum o kişi ya da kişileri daha çok sevmenize de yol açacaktır. Çünkü sevginiz sürekli taze kalacak ve siz sevmekten yorulmayacaksınız. Geçen zaman sevginizi azaltmayacak aksine besleyecektir. Hatta “iyi ki sevmişim” diyeceğiniz için onu seviyor olmayı kendiniz için bir ayrıcalık, bir ödül olarak algılayacaksınız.
7- Sevdiklerinizin üzüntülerini de sevinçlerini de paylaşın. Herkesçe bilinen bir gerçeği yani “üzüntülerin ve acıların paylaşıldıkça azalacağı, sevinçlerin de paylaşıldıkça artacağı gerçeğini” bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum. Bunu yaptığınızda yani sevdiklerinizin acılarını ve sevinçlerini paylaştığınızda hem sevdiğiniz kişilerin hem de kendinizin daha mutlu olduğunu göreceksiniz. Sevdiğiniz kişi ya da kişiler acıları azaldığı, sevinçleri arttığı için mutlu olacaklar. Siz de çevrenizdeki kişilerin yani sevdiklerinizin mutlu olmaları sonucu yayacakları pozitif enerjiden etkileneceğiniz için mutlu olacaksınız.

                         
8- Sevdikleriniz ile aranızda sarsılmaz bir güven oluşturmaya bakın. Kişiler arası güven belki oluşturulma aşamasında zaman alabilir. Ancak daha sonra birbirlerine güvenen kişiler arasındaki ilişkinin kolaylaşmasına da yardımcı olur. Sevdikleriniz ile aranızdaki güven sevginin temelini oluşturur.
İmamı Gazali arkadaşlığı tanımlarken, arkadaşlığın 70 şube (derece) olduğunu ve bunun en alt şubesinin ise arkadaş “haydi” dediğinde, “nereye?” deme gereği duymayabilmektir, şeklinde ifade etmektedir. Yani sevdiniz kişi size “haydi” dediğinde “nereye?” deme gereği duymamanız için onun sizi istemediğiniz ya da rahatsız olabileceğiniz bir ortama götürmeyeceğinden emin olmanız gerekiyor. Bu da müthiş bir güven anlamına gelmektedir.9- Sevdiklerinize zaman ayırın ve mümkün olduğunca onlarla kaliteli vakit geçirmeye bakın.  Birlikte kaliteli zaman geçirmek, geçiştirilmeyen ve aralarda bir yere sıkıştırılmamış vakit geçirmedir. Yani her iki tarafın da aynı mekanda aynı etkinlik amacıyla bir arada bulunması sıkıştırılmış bir birlikteliktir ve zorunluluktur. Örneğin aynı masada çocuklarıyla yemekte yaklaşık 20 dakika birlikte olan anne ve baba 20 dakika çocuklarımla vakit geçirdim diyemez. Çünkü bir arada olmaları sadece aynı masada yemek zorunda olmalarından kaynaklanmaktadır. Birlikte vakit geçirmek deyince akla gelmesi gereken; başka bir yan gaye olmaksızın sadece onunla birlikte olmak için zaman ayırmaktır.
Sevdiklerinizle birlikte zaman geçirmeniz aranızdaki sevgiyi besleyip arttıracağı için önemlidir.Paylaş | | Yorum Yaz
4051 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam75
Toplam Ziyaret4025310
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
-1° 0° -2°