• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
STRESTEN KURTULMA YOLLARI
02/04/2013

1.Hayır demeyi öğrenin. Ekstra projelere, istemediğiniz sosyal aktivitelere ve zamanınız olmayan davetlere hayır diyebilmek huzurlu bir yaşama kavuşmak adına atılabilecek en önemli adımdır. Başkalarına karşı aşırı yumuşak yüzlü olmak, alınan her teklife evet deme zorundaymışçasına evet demek kişiyi yorar. Bu da sizin veriminizi düşürecektir. Kendinize zaman ayırmak, zaman zaman yalnız kalıp kendini dinlemeyi istemek ya da ailenizle zaman geçirme isteği sizin en doğal hakkınızdır. Kendinize zaman ayırmadığınız takdirde yorulacağınızdan dolayı başkalarına da katkı veremeyeceksiniz. Katkı verilmesi gereken kişi konumunda olacaksınız.

2.İhtiyaçlarınızı tercihlere dönüştürün. Aslında temel ihtiyaçlarımız yemek, içmek ve barınmaktan ibarettir. Geriye kalan ne varsa tamamı tercihlerinizdir. Dolayısıyla yaşamdaki tercihlerinize aşırı bağlanmamayı, gerektiğinde tercihlerinizin içeriğinde ve öncelik sıralamasında değişiklikler yapabileceğinizi unutmayın.

                                

3.Endişeli ve kuruntulu olmayan kişilerle arkadaşlık yapmaya dikkat edin.  Hiçbir şey karamsar bir insanın duygularının bulaşıcı olması kadar etkili değildir. İnsanlar arkadaşlarından mutlaka etkilenirler. Arkadaşlarımızı kendinizi olumlu etkileyecek kişiler arasından seçmeye özen göstermenizde yarar vardır.

4.Eğer işiniz uzun süre oturmanızı gerektiriyorsa arada bir ayağa kalkıp vücudunuzu esnetin. Bu durum hem stresten korunma adına hem de fizyolojik sağlığınızı koruma adına yapacağınız yararlı bir etkinlik olacaktır.

5.Uykunuzu alın, erken yatma alışkanlığı edinin. Çünkü uyku düzensizliği stresin başlıca tetikleyicilerindendir. Günlük uyku ihtiyacının yaş aralıklarına göre değiştiğini düşünürsek sizin yaşınızdaki bireyler için önerilen uykuya mutlaka özen göstermelisiniz.

6.Kaos içinde bile bir düzen oluşturmaya bakın. Çünkü düzensizlik de stres sebebidir. Evinizi ve işyerinizdeki çalışma ortamını öyle bir düzenleyin ki neyin nerede olduğunu bilin. Evinizde ve işyerinizde eşyaları olması gereken yerlere koymayı alışkanlık haline getirirseniz aradığınızı bulamamanın stresinden kurtulmuş olursunuz.

7.Düşüncelerinizi ve duygularınızı bir kağıt parçası üzerine (isterseniz daha sonra yırtıp atabilirsiniz) olayları daha net görmenizi ve daha net bir bakış açısı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

8.Rahatlamaya ihtiyacınız olduğunda burnunuzdan derin bir nefes alırken içinizden 8’e kadar sayın. Sonrasında içinizdeki havayı yavaş yavaş dışarı verirken 16’ya kadar sayın. Dikkatinizi nefesinizin sesine verip gerginliğinizin azalmasını hissedin. Bu egzersizi 10 defa tekrarlayın.

9.Stres yapmanızı gerektirecek olaylara karşı kendinizi hazırlayın. Örneğin topluluk önünde bir konuşma yapmadan yapacağınız her davranışı ve almanız muhtemel olan tüm tepkileri önceden kafanızda yaşamaya çalışın. Böyle yaptığınızda toplum önünde konuşmak belli ölçüde stres olmaktan çıkacaktır. Çünkü daha önce yaşadığınız için ne olabileceğini aşağı yukarı kestirebilme şansına sahip olacaksınız. Durum sizin açınızdan belirsiz olmaktan çıkacaktır.Paylaş | | Yorum Yaz
11317 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam104
Toplam Ziyaret3931806
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 3°