• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
STRESTEN KURTULMA YOLLARI
02/04/2013

1.Hayır demeyi öğrenin. Ekstra projelere, istemediğiniz sosyal aktivitelere ve zamanınız olmayan davetlere hayır diyebilmek huzurlu bir yaşama kavuşmak adına atılabilecek en önemli adımdır. Başkalarına karşı aşırı yumuşak yüzlü olmak, alınan her teklife evet deme zorundaymışçasına evet demek kişiyi yorar. Bu da sizin veriminizi düşürecektir. Kendinize zaman ayırmak, zaman zaman yalnız kalıp kendini dinlemeyi istemek ya da ailenizle zaman geçirme isteği sizin en doğal hakkınızdır. Kendinize zaman ayırmadığınız takdirde yorulacağınızdan dolayı başkalarına da katkı veremeyeceksiniz. Katkı verilmesi gereken kişi konumunda olacaksınız.

2.İhtiyaçlarınızı tercihlere dönüştürün. Aslında temel ihtiyaçlarımız yemek, içmek ve barınmaktan ibarettir. Geriye kalan ne varsa tamamı tercihlerinizdir. Dolayısıyla yaşamdaki tercihlerinize aşırı bağlanmamayı, gerektiğinde tercihlerinizin içeriğinde ve öncelik sıralamasında değişiklikler yapabileceğinizi unutmayın.

                                

3.Endişeli ve kuruntulu olmayan kişilerle arkadaşlık yapmaya dikkat edin.  Hiçbir şey karamsar bir insanın duygularının bulaşıcı olması kadar etkili değildir. İnsanlar arkadaşlarından mutlaka etkilenirler. Arkadaşlarımızı kendinizi olumlu etkileyecek kişiler arasından seçmeye özen göstermenizde yarar vardır.

4.Eğer işiniz uzun süre oturmanızı gerektiriyorsa arada bir ayağa kalkıp vücudunuzu esnetin. Bu durum hem stresten korunma adına hem de fizyolojik sağlığınızı koruma adına yapacağınız yararlı bir etkinlik olacaktır.

5.Uykunuzu alın, erken yatma alışkanlığı edinin. Çünkü uyku düzensizliği stresin başlıca tetikleyicilerindendir. Günlük uyku ihtiyacının yaş aralıklarına göre değiştiğini düşünürsek sizin yaşınızdaki bireyler için önerilen uykuya mutlaka özen göstermelisiniz.

6.Kaos içinde bile bir düzen oluşturmaya bakın. Çünkü düzensizlik de stres sebebidir. Evinizi ve işyerinizdeki çalışma ortamını öyle bir düzenleyin ki neyin nerede olduğunu bilin. Evinizde ve işyerinizde eşyaları olması gereken yerlere koymayı alışkanlık haline getirirseniz aradığınızı bulamamanın stresinden kurtulmuş olursunuz.

7.Düşüncelerinizi ve duygularınızı bir kağıt parçası üzerine (isterseniz daha sonra yırtıp atabilirsiniz) olayları daha net görmenizi ve daha net bir bakış açısı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

8.Rahatlamaya ihtiyacınız olduğunda burnunuzdan derin bir nefes alırken içinizden 8’e kadar sayın. Sonrasında içinizdeki havayı yavaş yavaş dışarı verirken 16’ya kadar sayın. Dikkatinizi nefesinizin sesine verip gerginliğinizin azalmasını hissedin. Bu egzersizi 10 defa tekrarlayın.

9.Stres yapmanızı gerektirecek olaylara karşı kendinizi hazırlayın. Örneğin topluluk önünde bir konuşma yapmadan yapacağınız her davranışı ve almanız muhtemel olan tüm tepkileri önceden kafanızda yaşamaya çalışın. Böyle yaptığınızda toplum önünde konuşmak belli ölçüde stres olmaktan çıkacaktır. Çünkü daha önce yaşadığınız için ne olabileceğini aşağı yukarı kestirebilme şansına sahip olacaksınız. Durum sizin açınızdan belirsiz olmaktan çıkacaktır.Paylaş | | Yorum Yaz
11469 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam84
Toplam Ziyaret3997927
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
20° 7°