• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Emine BOBUŞ
eminebobus@hayatimizfen.com
BENİ AFFET AĞUSTOS BÖCEĞİ
02/03/2013

      Asırlardır hepimizin bildiği bir masal vardır: Çalışkan Karınca ve Tembel Ağustos Böceği Masalı… Ana karakterlerimizden biri olan karınca, yazdan kışa hazırlığını yaparak, çocuklarımıza düzeni öğretmeye çalışırız. Ama sıra ağustos böceğine gelince onu kötülemekten başka işimiz yoktur. Bütün yıl saz çalıp eğlendiğini, boş boş oturduğunu söyleriz. Oysaki bu masala hiçbir zaman farklı bir gözle bakmayı denemezdik. Ama aslında ağustos böceği kendince saz çalarak kızıyordu karıncaya içten içten. Ve bir gün dayanamadı ağustos böceği dayanamadı ve sert çıkıştı karıncaya:

                                   

-Yav sen ne utanmaz bir hayvansın. Bir gün sırtında bir iki çekirdek kabuğu taşıyıp, sonra da o karanlık mahzeninde tıkınıp duruyorsun. Sonra da yazdan kışa hazırlanıyorum diye havalanıyorsun.

  Cevap veremedi karınca. İlk kez ağustos böceğinin karşısında suskun kalıyordu. Ağustos böceği sözlerine daha da sinirlenerek devam etti. Burnunun üstündeki tüyler havaya kalkmıştı.

-‘Beni de mahvettin. Komşuyuz ya hani? Senin yaptıklarına baktım ve anlamsız buldum. Saz çalıp birkaç hayvanı eğlendirdim. Eğer arıya komşu olsaydım ben de belki reçelcilik falan yapar faydalı olurdum.

  Bu laflar sonrasında çaresiz kalan karınca, sonrasında hep ama hep düşündü. Ağustos böceğine hiçbir cevap veremedi. Ağustos böceği ise o günden sonra kendini daha iyi hissetmeye başladı. Kendine haksız yere yüklenen birileri yoktu artık. Bütün yıl onun boş yere oturup durduğunu söyleyen karınca, şimdi karşısında ona hiçbir cevap verememişti. Oysaki onun geçim kaynağı saz çalmaktı. Onun Allah vergisiydi bu. Yazları saz çalıp hayvanları eğlendiriyordu. Evet, belki başını sokacak bir evi yoktu ama bu karıncanın bencilliğindendir. O eve geldiğinde onu evine almayıp, onunla yiyeceğini paylaşmamıştı.

                                  

  Yolda yürürken bir karınca görürseniz yakından bakın. Mahzun bakışı yorgunluğundan değil, yaptığı hatanın verdiği çaresizliğindendir.Paylaş | | Yorum Yaz
3974 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Al Beni Öğretmenim - 26/03/2013
BÜYÜK İŞLERİN YAŞI - 29/01/2013
7’DEN 70’E ANAYASA - 12/01/2013

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam80
Toplam Ziyaret3856024
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 0°