• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
UTANGAÇLIK-ÇEKİNGENLİK
31/01/2013

Utangaçlık kavramını tanımlayacak olursak, “yanınızda başka insanlar varken gergin, beceriksiz ve iletişim sorunları yaşama durumudur” diyebiliriz. Bazen de mahcup olma durumudur utangaçlık. Özellikle yüzümüze karşı methedildiğimizde hissettiğimiz bir duygudur ve yüzümüzün kızarması şeklinde kendini gösterir. Hepimizin yani bütün insanların zaman zaman utangaçlık yaşaması gayet normaldir.  Özellikle âşık olduğumuz ya da beğendiğimiz insanların yanında, topluluk önünde konuşurken, yabancı olduğumuz ortamlarda utangaçlık yaşanabilir. Birçok insan hayatının değişik dönemlerinde farklı yoğunlukta bile olsa utangaçlık denilen bu duyguyu yaşar. Bu yönüyle baktığımızda normal bir duygudur. Fakat utangaçlık normal hayatınızı etkiliyor ve günlük yaşamımızdaki ilişkilerimizi olumsuz etkiliyor ve karşımızdaki kişilerle iletişim kurabilmemize engel oluyorsa bir hekimden destek almakta fayda vardır.

                                        

      Herhangi bir sorunun çözülebilmesi için o sorunun nedenlerinin bilinmesinde yarar vardır. Utangaçlık halinden kurtulabilmek için de öncelikle utangaçlığa neden olan sebepler üzerinde durmak gerekmektedir. Çocuğunuzun ya da kendinizin utangaçlık durumuna neden olan sebepleri düşünürken şunları yapmalısınız:

     Buna başlarken önünüze bir kâğıt ve kalem alın ve geçmiş zamanlarda en fazla utangaçlık hissettiğiniz olay ve durumları yazın. Bu durumu analiz etmeye çalışın. Utangaçlığın kökeninde genelde kendini yetersiz hissetme ve güvensizlik vardır. Kendinizi ne yaptığınızda güvende hissetmediğinizi bulmaya çalışın böylece utangaçlığınızı yenebilirsiniz. Kendinize güvenmediğiniz konuları ve olayları bulduğunuzda bunu yenmenin en kolay yolu bu konularda kendinizi geliştirmektir. Örneğin, bir konuşma ya da sunum yapacaksanız çok çalışın, araştırın ve pratik yapın. Bu konuda çok çalışınca, bilgi sahibi olacağınızdan utangaçlığınız da kaybolacaktır.

                          

Başarılı ve yeterli olduğunuz konuları bulun. Hangi konuda iyisiniz? İyi olduğunuz konularda bir liste yazın. Siz bile kabarık listeyi görünce şaşıracaksınız. Başarılı olduğunuz konularda hiç utangaç olmadığınızı fark edeceksiniz.  Bazen de utangaçlığımızın, çekingenliğimizin temelinde geçmişteki bir takım olumsuz yaşantılarımızın var olduğunu söyleyebiliriz. Başarısızlığınızla bir kere bile olsa alay edildiyse, hele bir de bu alay edilme konusu arkadaşlarınızın önünde gerçekleştiyse başarabileceğiniz birçok konuda –aynı kötü son ile karşılaşma endişesiyle- başarmak için adım atmaktan çekindiğiniz anlar olacaktır. Çoğumuz, bir şeyler yaparken başkalarının ne düşüneceğini umursarlar. Fakat insanlar kendi davranışları ile meşguldür. Sizin davranışlarınıza dikkat bile etmezler. Bu nedenle, istediğiniz her şeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunu aklınıza yerleştirdiğinizde utangaçlığın aslında sadece sizinle ilgili olduğunu ve utanmak diye bir şey olmadığını anlarsınız.

     Bu sadece kendinizi çok incelediğiniz anlamına çıkar. Yanınızda, iş hayatınızda ya da arkadaşlarınız arasında kendine güvenen ve hiç utangaç olmayan başarılı birini kendinize model olarak seçin ve herhangi bir utangaçlık anında acaba o bu durumda ne yapardı diye düşünün ve onu uygulayın. Bir süre sonra mizacınız mutlaka dönecektir. Biraz o kişiye benzemeye başlarsınız.

     Bütün bunlardan sonra anne baba olarak çocuklarınızın aynı sorunu yaşamamaları için onlarla ilişkilerlinizde onların ileride çekingen olmalarına sebep olabilecek davranışlar sergilemekten kesinlikle kaçınmalısınız.Paylaş | | Yorum Yaz
4829 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret3999686
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
20° 6°