• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Emine BOBUŞ
eminebobus@hayatimizfen.com
7’DEN 70’E ANAYASA
12/01/2013

  İnsanların nasıl yaşayacakları, hangi haklara sahip oldukları, hangi ödevlerle yükümlü kılındıkları anayasada yer alır. Anayasa en üst kurallar bütünüdür.

                                             

  Anayasa temel insan haklarını en üst düzeyde kapsayıcı ve koruyucu nitelikte olmalıdır. Toplumdaki her birey anayasayı kendisiyle içselleştirmeli ve ‘bu benim anayasam’ diyebilmelidir. Kişi anne rahmine düştüğü andan itibaren devlet her kişiye aynı özelliği gösterecek biçimde, güzel bir gelecek, sağlıklı bir yaşam alanı ve sosyal ve ekonomik açıdan rahat edeceği bir ortam hazırlamalıdır. Çocuk her zaman devletin bir değeri olmalıdır. Çocuk, ailesinde, sosyal hayatında, eğitim hayatında ve çevresinde her zaman hür olduğunu ve kendisine değer verildiğini anlayabilmeli, bireyselleşmeye, birey olmaya yaklaştıkça, gelecek kaygısından da o derece uzaklaşmalıdır. Çocuk her alanda olabildiğince bilgi edinebilmeli, modern bilim, modern sosyoloji ve modern eğitim teknikleriyle büyütülmelidir. Eğer çocuğun ailesinin ona bu imkânı verebilecek gücü yoksa çocuk kendini değersiz hissetmemeli, devlet elinde var tüm olanaklarıyla çocuğa yardım etmelidir. Hatta devlet, iç ve dış güvenliği sağladıktan sonra, en büyük maddi yatırımı çocuğa yönelik yapmalıdır. Devlet psikologuyla, öğretmeniyle, doktoruyla, hemşiresiyle mümkün mertebe, çocuğun en iyi mevkiiye ulaşması için çalışmalıdır. Örneğin olası bir savaş halinde çocuk mümkün olduğunca önceki hayatına devam edebilmelidir. Çocuk olabildiğince suçtan uzak tutulmalı hatta çocuk mahkemeleri de adalet saraylarının dışında olmalıdır. Aile mahkemeleri daha sıcak ‘pembe panjurlu’ mahkemeler haline getirilmelidir. Her çocuk eşit olanaklara sahip olarak yaşamalıdır. Yani batıdaki tüm eğitim hayatı boyunca, hiçbir zorluk çekmeden, eğitim hayatını sürdürüyorsa, doğudaki de harfi harfine aynen yararlanmalıdır. Bu olanakları devlet her çocuğa sağlamalı, şanslı çocuk-şanssız çocuk ayrımı yapılmamalıdır. Batıda da doğuda da çocuk her zaman şefkat içinde yaşatılmalı, otorite öncelikli bir eğitim anlayışı asla çocuğa uygulanmamalıdır. Kısacası yeni anayasa taleplerine ve çalışmalarına damga vuran kavramlar, şüphesiz demokrasi ve hak kavramlarıdır. Toplumun her bireyi, özellikle de çocuklar bu haklardan fazlasıyla yararlanmalıdır.

  Bir çocuk olarak, anayasa hazırlanırken fikrimin alınması çok güzel bir adımdır. Ben düşüncelerimi devletin en üst mertebine iletebildiğim için çok mutluyum. Ayrıca 7’den 70’e herkesin fikirlerinin alındığı bir devlette bulunmak çok güzel.Paylaş | | Yorum Yaz
5205 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Al Beni Öğretmenim - 26/03/2013
BENİ AFFET AĞUSTOS BÖCEĞİ - 02/03/2013
BÜYÜK İŞLERİN YAŞI - 29/01/2013

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam466
Toplam Ziyaret3855834
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° -1°