• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
AİLE İÇİ EĞİTİM-2
02/01/2013

•Size yardım etmek istediğinde ona fırsat verin ve onu gayretinden ötürü kutlayın. Bu ona kendine güvenme duygusunu verecektir. Güven duygusunun gelişmesine olumlu katkı sağlamanız adına çocuğunuzun mutlaka başarabileceği konularda size yardım etmesine imkan verin. Başarmak kendine güvenmesine neden olacaktır.

•Hatalarını gördüğünde onu suçlamayın yapması gerekenin ne olduğunu söyleyin. Suçlamanız onun hata yapmamasına neden olmayacaktır. Suçlamadan ne yapmaması gerektiği yerine ne yapması gerektiğini söyleyerek çocuğunuzun eğitimine olumlu katkı sağlayabilirsiniz. Size bir bardak su getiren çocuğunuz elinden bardağı düşürdüğünde sakarlıkla suçlamadan daha dikkatli olması gerektiğini söyleyebilirsiniz.

•Eğitimine önem verin devamlı öğretmeniyle iletişim halinde olun. Eğitimi bir üçgen olarak kabul edersek bu üçgenin köşelerini öğretmen, öğrenci ve veli oluşturur. Köşeler birbirlerinden kopuk olursa üçgen oluşmayacaktır. Öğretmen ve öğrenci arasındaki iletişim üçgenin birinci kenarını oluşturur. Üçgenin ikinci kenarını da veli (anne baba) ile öğrenci arasındaki iletişim ile oluşacaktır. Öğretmen ve veli arasında iletişim yoksa üçgenin üçüncü kenarı oluşmayacak

•Ödevlerinde yardımcı olun ama asla onun yapması gerekeni siz yapmayın. Ödevlerin size değil çocuklarınıza verildiğini unutmamanızda yarar vardır. Ödevleri konusunda ona sadece rehberlik yapacaksınız. Yani zaman yönetimi konusunda yeterince beceri kazanamadıysa ödevlerini yapması gerektiğini hatırlatabilir belki ödevlerini yapmadan sokağa çıkmasına izin vermeyebilirsiniz. Ödevlerini yapmakta zorlanıyorlarsa nasıl yapacakları konusunda fikir verebilirsiniz. Ama ödevi mutlaka kendileri yapmalıdırlar.

                                

•Araştırmacı olmasına önem verin. Kendinize bir konu belirleyin ve bunu beraberce araştırın. Araştırmada onun yanında olmanız onu cesaretlendirecektir. Öz güveninin artmasına da katkı sağlayacaktır bu durum.  Sizinle birlikte bir şeyler yapmak ve birlikte başardığınızı görmek size karşı daha da olumlu duygular beslemesine neden olacaktır.

•Onu övmekten kaçınmayın bunu yaparken de aşırıya kaçmayın. Çünkü aşırıya kaçmanız yapmacık tutum sergilediğiniz yönünde mesaj verecektir ona. Yani aslında sizin onu övdüğünüz kadarını hak etmediğini düşünecek ve sıradan şeyler için bile kendisini övdüğünüzü düşünebilecektir. Bu aynı zamanda kendisiyle ilgili olumsuz algı geliştirmesine de neden olabilir.

•Üstünden gelemeyeceği yükler vermekten kaçının. Üstesinden gelemeyeceği yükler yüklenmesi sürekli başarısızlığı tatmasına ve bunu genellemesine neden olabilir. Yani başarabileceği şeyleri bile başaramayacağı endişesiyle yapmaktan çekinebilir.

•Onunla hiçbir konuda pazarlık etmeyin, rüşvet vermekten kaçının. Yani şu işi yaparsan sana şunu vereceğim tarzında bir pazarlık kesinlikle yapmayın. Herhangi bir şey yapacağı zaman vermeyi vaat ettiğinizi elde etmek için değil sadece yapması gerektiği için yapmayı öğrenmelidir.

•Davranışlarına dikkat edin sürekli aynı hatayı yapıyorsa neden böyle davrandığını araştırın ve ona bunu düzeltmesinde yardımcı olun. Eleştirmek yerine hatasını nasıl düzeltebileceği konusunda kendisine yardımcı olmanız daha mantıklı bir davranış olacaktır.

•Toplum içinde onu asla suçlamayın, bunu yalnız olduğunuz zamanda güzel bir biçimde söyleyin. Başkalarının yanında rencide edilen çocuk kendisini aşağılanmış hissedecektir. Bu durum da kendisine olan öz saygısını yitirmesine neden olabilir.

•Onu sevdiğinizi ona söyleyin, bunu göstermekten asla kaçınmayın. Aslında çocukları sevmek anne ve baba için bir ayrıcalıktır. Yani kendinizi bu ayrıcalıktan mahrum etmeyin. Çocuklar çiçek gibidirler. Onların toprağı suyu ise sevgidir. Sevgi yoksunu olarak büyüyen kişiler içinde bir şeylerin eksik olduğunu ömür boyu yaşarlar ve yaşatırlar.

•Yatmadan önce çocuğunuza kitap okuyun, okuma alışkanlığı bu yaşlarda edinilir. Eğer mali durumunuz elveriyorsa ona resimli kitaplar alın okuma bilmese de kitaplarla aşina olması ilerde okulda daha başarılı olmasına yardımcı olacaktır.

•Bütün çocukların da büyükler gibi ayrı bir birey olduğunu unutmayın. Onlara bir birey gibi yaklaşın, kişisel isteklerine saygı duyun.

•Hata yapması için ona fırsat verin, kimse düşmeden bisiklete binmeyi öğrenemez. Haa yapmaktan korkan çocuk başarılı olamaz.

•Çok fazla kural koymayın ama olan kurallara da uyun. Koyduğunuz kurallardan da taviz vermeyin.Paylaş | | Yorum Yaz
4804 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam71
Toplam Ziyaret3997334
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 19° 6°