• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
AİLE İÇİ EĞİTİM-1
16/12/2012

Aile içinde çocuğa karşı tutum çocuğun karakterinin gelişmesinde çok önemli bir etkendir. Bundan dolayı anne babanın çocuğa tutarlı bir şekilde, anlayış ve sabırla yaklaşması gerekir. Aile ortamı çocuğun sosyalleştiği ilk ortam olduğundan çocuğa karşı bilinçli yaklaşım gelecekte kendine güvenli, sağlıklı düşünebilen, uyumlu, sevmeyi ve sevilmeyi bilen, sorumluluk ve kişilik sahibi bireyler yetişmesi için ilk adım olacaktır.

Çocuğumu "doğru" yetiştireceğim demekten çok çocuğuma nasıl yaklaşırsam onun için daha iyi bir ebeveyn olurum demelisiniz. Çünkü sizin doğrularınız her zaman çocuğunuz için en iyisi anlamına gelmemektedir. Çocuğunuza sevgi ile yaklaşmanız bir ön koşuldur bunun dışında şu noktalara dikkat etmek gerekir: 

                                  

•Çocuğunuzu yetiştirirken onun sizin istediğiniz kişiliğe bürüneceğini düşünmeyin. Siz ne kadar gayret etseniz de onun kişiliğini istediğiniz kalıba sokamazsınız. Çünkü her insan gibi sizin çocuğunuz da kendine özgüdür. Onunla kurduğunuz iyi ilişki sayesinde ona tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

•Onun size saygılı olmasını istediğiniz kadar siz de ona saygı göstermelisiniz. Çünkü saygı gösterme davranışı öğrenilerek kazanılan bir davranıştır. Ona örnek olmanız onun öğrenme sürecini ve davranış geliştirme sürecini hızlandıracaktır.

•Ona yeterince zaman ayırın ve hoşgörülü davranmaya çalışın (kendi fikirlerini söyleme şansı tanıyın). Anne ve babanın çocuğuyla kaliteli zaman geçirmesi çocuğun eğitimi açısından tahmin edemeyeceğiniz kadar önemlidir. Kaliteli zaman geçirmek derken birlikte yemek yerken, çay içerken, televizyon seyrederken geçirilen zamanın dışında birebir ona ayırdığınız zamanı kastediyorum.

•Örnek bir aile olmaya çalışın ve hatalarınız olduğunda bunu kabullenin, ona asla yalan söylemeyin. Anne ve baba hata yaptıklarında çocuklarından rahatlıkla özür dileyebilmelidirler. Özür dilemeleri anne ve babaya itibar kaybettirmeyecek aksine çocuklarının gözünde onları daha da büyütecektir.

•Bazı şeyleri sizinle yaşayarak öğrenmesini sağlayın. Çocuklarınızla değişik etkinlikleri birlikte yapın. Onlarla mümkün olduğunca fazla şeyler paylaşmanın yollarını arayın.

•Onun yanlışlarıyla fazlaca ilgilenmekten çok doğrularını yakalamaya çalışın. İnsanoğlu genelde olumsuzlukları daha çabuk fark eder. O yüzden çocukların yanlışları ile anne babalar daha çok ilgilenir. Oysa onların yanlışlarını ve hatalarını bazen görmezden gelip onların olumlu davranışlarını ödüllendirirseniz sizin yani anne ve babasının ilgisini olumlu davranışlarla daha rahat çekebileceğini öğrenecektir.

•Para kullanmasını öğretmeye çalışın, boşuna para harcamak yerine gerektiğinde harcamasını öğretin. Bunu sağlamanın en güzel yöntemi vereceğiniz harçlığı günlük olmaktan çıkarıp haftalık hatta aylık olarak vermeyi deneyin. Tabi bu en erken ortaokula giderken yapabileceğiniz bir davranış olacaktır. Haftalık ya da aylık olarak aldığı harçlığı bir hafta ya da bir ay boyunca yetirmeyi yani planlı harcamayı öğrenecektir. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konunun da altını çizmek istiyorum. Yetirmesi gereken zaman aralığı içinde aldığı hsrçlık yetmediğinde yani gününden önce bittiğinde harçlığını takviye ederseniz planlama gibi bir derdi ortadan kalkmış olacaktır. Yani bu kesinlikle yapılmamalıdır.

•Onu devamlı başkalarıyla kıyaslamaktan kaçının ve kendisini aşmasını sağlayın. Her bireyin kendine özgü bir yapıya sahip olduğu, psikolojik, sosyal ve zihinsel gelişimleriyle diğer kardeşlerinden ve arkadaşlarından farklı olduğu dikkatten kaçırılmamalıdır. Bütün bu farklılıkları yok sayarak çocuğunuzu arkadaşlarıyla ya da diğer kardeşleriyle mukayese etme gibi bir yanlışın içinde olmamaya özen gösterin.

                                       

•Ona ilgi gösterin. İlgi yoksunu olarak büyüyen çocuklar ilgi çekmek için değişik yollara başvurabiliyorlar. Bir de hangi durumlarda sizin ilginizi çekebildiği önemlidir. Çünkü ilginizin devamı adına o durumun tekrarı söz konusu olacaktır. Dolayısıyla olumsuz davranışlarıyla ilginizi çekmeyi başarıyorsa olumsuz davranışların tekrarlanması, olumlu davranışlarıyla ilginizi çekmeyi başarıyorsa olumlu davranışların devamı gelecektir.Paylaş | | Yorum Yaz
4363 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam228
Toplam Ziyaret3857280
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
6° -5°