• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
İNANMAK BAŞARIYI GETİRİR
08/12/2012

Köyün birinde kuraklık olmuş. Ne tarlaları canlandıracak, ne de hayvanların içebileceği bir damla su varmış… Tam bir kuraklık havası hâkimmiş. Çaresiz köylüler, çareyi Hak kapısında aramışlar. Çoluk çocuk herkesi toplanmış, yanlarına hayvanlarını da alarak, yağmur duası için kırlara çıkmışlar. Köyün imamı eşliğinde tövbe ve istiğfar edip Allah’tan merhamet dilemişler Henüz onlar ellerini indirmeden, Allah’ın inayetiyle gök gürlemeye başlamış. Köy halkı da sağanak yağmur altında sırılsıklam olmuş. Sadece şirin bir kız çocuğu ıslanmamış! Çünkü dua edince yağmurun yağacağına bir tek o, gönülden inanmış ve yanına minicik şemsiyesini almış.

            İnanmak başarıya giden yolda atılmış en önemli adımdır.  İnanırsak SBS, YGS, LYS ve KPSS… vb. sınavlarda (yeterlilik ve sınırlarımız çerçevesinde) alabileceğimiz en iyi puanı alabiliriz. İnanırsak mücadele ederek yenemeyeceğimiz hastalık da hemen hemen yoktur. İnanırsak kariyer planlamamızda önümüzde engel kalmaz.

                        

            Kolayı herkes başarır, zoru ise sadece başaracağına inananlar başarır. İnsan olarak zaten yaratılışımızdan itibaren hep zora talip olmuşuz. Dağların taşların üstesinden gelemeyecekleri için kabul etmedikleri kul olma sorumluluğu insana verilmiştir. Bakara suresinin son ayetinde “Allah hiç kimseye yüklenemeyeceği yükü yüklemez” buyrulması bu zor görevin üstesinden gelebileceğimizi göstermektedir.

            İnanan insan başarır derken inanan insanın başarıya götüren yolda o yolun gereklerini yerine getirerek yürüyeceğine vurgu yapmak istiyorum. Bazen insan başarının gerekliliklerinden biri olan gayret ve çabada zorlandığında önce hedef küçültme yoluna gider. Yani kolay olanı seçer. Bu durum ise daha önce hedeflediği noktayı daha da ulaşılmaz hale getirir.

            Ülkemizde piyasaya sürüldüğü adıyla sabır küpü diye bilinen, 2x2x2 ebatlarında 27 adet küpün birleşmesinden meydana gelen mekanik bir oyuncak olan ve Macar heykeltıraş ve mimar Ernõ Rubik tarafından icat edilen rubik küpleri hatırlarsınız. Oyunun amacı 27 adet küpten oluşan bu oyun küpünün her bir yüzünün farklı ve tek renk haline getirilebilmesidir. Bunun için o yüzeyi oluşturan 9 ayrı küpün aynı renkteki yüzeylerinin bir araya gelmesi gerekir. Kısacası biraz sabır ister. bu oyunda başarısız olan çocuklar genellikle “bu mümkün değil, zaman ister halbuki benim zamanım yok çünkü arkadaşlarım bekliyor… vb.” tarzında mazeret üreten çocuklardır. Hayattaki başarısızlıklarımızı irdelediğimizde benzer mazeretleri mutlaka ileri sürmüş olduğumuzu göreceğiz.

            Başarıya giden yolda inanmanın rolü gerçekten çok büyüktür. Ama bazen anne ve babalar küçük yaştaki çocuklarına üstesinden gelemeyecekleri büyüklükte sorumluluklar yükleyip başarısızlığı tattırarak ya da onun yapabileceği birçok şeyi kendileri yaparak yani çocuklarına sorumluluk vermeyip özgüven gelişimini engelleyerek çocuklardaki oluşacak olan başarma inancının yitirilmesine neden olurlar.

            Görüldüğü gibi başarıya inanmanın yani başarmanın da anne ve baba tutumlarıyla doğrudan ilişkisi bulunmaktadır. Anne ve babalar çocuklarına realist hedefler belirleme, çalışma, gayret ve sebat etme gibi duyguları oluşturma gibi konularda çocuklarına rehberlik edebilecek ilk ve en önemli kişilerdir. Bu konularda ve diğer konularda yeteri kadar bilinçlenmek isteyen anne ve babalar kurumumuzca yürütülen “Eş ve Anne Baba Olmaya Hazırlık Eğitimi” projesinden yararlanmak isterlerse kurumumuza başvurabileceklerdir. Bu konuyu da bir kez daha hatırlatmamda yarar görüyorum.Paylaş | | Yorum Yaz
3339 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam72
Toplam Ziyaret4025307
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
-1° 0° -2°