• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
MUTLU VE HUZURLU OLMANIN YOLLARI–2
04/11/2012

4.Zamanla kendinizde oluşturmaya çalıştığınız olumlu ve olumsuz düşüncelerin yuvarlanan bir kartopunun çığa dönüşmesi gibi olduğunu unutmayın.

            Mutluluğu ve mutsuzluğu iyi tanımak ve belki de tanımlayabilmek, mutlu olmamızı ya da mutsuz olmamızı sağlayan faktörlerin farkında olmak sanırım mutlu olmamızı kolaylaştıracak en önemli etkendir. Bütün bunlar aslında hayatın bütünlüğü içinde önemsemediğimiz küçük şeylerin içinde gizlidir. Çünkü bizi mutlu edecek küçük bir ayrıntı tekrar edile edile yani kartopu yumağının gittikçe büyümesi gibi bizim tarafımızdan fark edilerek büyütülmesiyle bizi mutlu bir insan yapacaktır. Aynen bunun gibi küçük olumsuzluklar da kafamıza taktığımızda bizim tarafımızdan yine kartpu yumağı gibi büyütülecek ve sonunda mutsuz bir insan olup çıkacağız. Dolayısıyla küçük olumlulukları ve küçük olumsuzlukları fark etmekte yarar var. Ama küçük olumlulukları fark etmemiz bize o anı tekrar tekrar yaşayabilmemiz adına tekrarlayarak büyütmemize, küçük olumsuzlukları fark etmemiz ise onlarla mücadele yolları geliştirerek tekrarlanmalarının önüne geçmemizi sağlamalıdır.

            Sonuç olarak yaşamımızdaki olumlu ve güzel yönleri genelleyebildiğimiz oranda mutlu olacağımızı, yine yaşamımızdaki irili ufaklı bir takım olumsuzlukları genellediğimiz oranda da mutsuz olacağımızı söyleyebiliriz.

5.Sevgi sizde et ile kemiğin bütünlüğü gibi olmalıdır. Onsuz yaşamanın zor olduğunu düşünmelisiniz.

                                     

            Sevgi hayatımızın olmazsa olmazı olmak zorundadır. Hatta hayatımıza yön veren olmalıdır sevgi. İşe bize “sevgi” denilen bu duyguyu veren Allah’ı severek başlayabiliriz. Sevmek ve sevilmek insan için zorunlu olarak giderilmesi gereken bir ihtiyaçtır. Hayatımızda sevgi olmazsa yani birilerini ya da bir şeyleri sevemezsek bir yanımız hep eksik kalır. Hayata sarılamayız. Hayattan zevk alamayız. Hayata sarılamaz çevremizdeki güzellikleri yaşmaktan ve seyretmekten zevk alamazsak yaşamanın bir anlamı kalmaz. Bu karamsarlık insanı yaşamdan koparır. Sevilmek de en az sevmek kadar ihtiyaçtır insan için. İnsan sevildiğini anladığı oranda kendisini güvende hisseder. Sonuç olarak da mutlu olur. Sevmeyi öğrenemeyen ve sevilmediğini düşünen bir insanın mutlu olabilmesi imkânsızdır.

6.Yaptığınız iyiliği başka yerlerde konuşmayın. Onu sadece siz bilin

            Kendi yaptığımız iyilikleri ve karşılaştığımız olumsuzlukları mümkün olduğunca unutabilmeliyiz.

            Yaptığımız iyilikleri ulu orta konuştuğumuzda mutlaka yaptığımız iyilikten yararlanan kişiler bir şekilde rencide olabileceklerdir. Çevremizde rencide edildiği için mutsuz olan suratı asık kişileri görmek bizi de zamanla rahatsız edecek ve mutluluğumuzun önünde engel teşkil etmeye başlayacaktır.  Oysa kendi yaptığımız iyiliği unutur yani unutmuş gibi davranabilirsek iyilik yaptığımız kişilerin biz karşı minnet duymalarının, bizi gördüklerinde mahcubiyetten yüzlerinin kızarmasının dolayısıyla onların mutsuz olmalarının önüne geçmiş olacağız. Çevremizdeki insanların mutlu olmaları, yüzlerinde sürekli bir tebessümün varlığı farkında olmak da zaman içinde bizim mutluluğumuza olumlu katkı sağlayacaktır.

            Bunun ne kadar önemli olduğunu isterseniz birlikte karara bağlayalım: Hangimiz gün içinde bulunduğumuz değişik ortamlarda çevremizde asık suratlı, karamsar, üzgün, mutsuz insanları görmekten mutluluk duyabilir? Onların dertleri ile dertlenmeyecek kadar bencil bile olsak, kendimizden başkasını düşünmeyen biri bile olsak onlar bizim fiziksel çevremizi oluşturmaktadırlar. Çevresi iç açıcı olmayan şeylerle kaplı olan birinin mutluluğu illaki eksik kalacaktır. Kısacası onları değil kendimizi düşünen birisi olsak bile sırf kendi mutluluğumuz adına çevremizdeki kişilerin mutluluğuna katkı sağlamak gibi bir zorunluluğumuz olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.Paylaş | | Yorum Yaz
5812 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam79
Toplam Ziyaret4025314
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
-1° 0° -2°