• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
ÇOCUĞUNUZ OKULA BAŞLARKEN…
18/09/2012

İlk deneyimlerin başarılı geçmesi çocuğun psikolojisi, gelişimi ve gelecek yaşantıları açısından oldukça önemlidir. Çünkü ilk deneyimlerin başarıyla sonuçlanması çocuğun yeni deneyimlere açık olmasını sağlar. Aksine başarısızlıkla sonuçlanan deneyimlerin ardından çocuk aynı başarısızlığı bir daha tatmamak adına bir daha yeni bir şeyi denemek istemeyebilir.

    Okul çağına gelmiş olan bir çocuk için okul önemli bir deneyimdir. İlk okula başlayacak olan birçok çocuk bazı endişelere sahiptir. “ Okul dedikleri nasıl bir yerdir? , Annem de okula gelecek mi? , Oradaki çocuklar neler yapar? , Neden okula gidiyorum? , Okulda annem olmadan tuvaletimi nasıl yapacağım?”

Tüm bu soruların cevapları çocuğa okula başlamadan önce verilmeli ve gerekli açıklamalar yapılmalıdır. Verilen cevaplar da çocuğu geçiştirme ve günü kurtarmaya yönelik olmamalıdır. Verilen cevaplar ne kadar gerçekçi olursa çocuğun oryantasyonu o kadar kolaylaşacaktır. Aksi halde çocuk neyle karşılaşacağını bilemeyecek, yaşadığı zorluklar karşısında çözümler geliştiremeyecektir. Bu travmatik bir sürecin ya da okul fobisinin başlangıcını oluşturabilir.

  

Okulda yeni arkadaşların olacak, onların hepsi seni sevecek, onlarla bol bol oyunlar oynayacaksınız gibi cümlelerle okulu sadece oyun oynanan yer olarak göstermek, okuldaki diğer çocukların kendisini kesinlikle sevecekleri şeklinde bir beklentiye sokmak gibi yanlışlar kesinlikle yapılmamalıdır. Okulda oyun oynamanın yanı sıra bir şeylerin de öğretileceği, bu öğrenim sürecinde ders çalışmak gibi bir sorumluluğunun da olduğu, arkadaşlarının sevgisini kazanmak için kendisinin de gayretinin gerektiği konularında doğru olarak bilgilendirilmelidir. Bunun tam aksi yönünde sürekli ders çalışması gerektiği, okulda öğretmen ve diğer öğrencilere karşı kendini savunmaya alacak tarzdaki yanlış bilgilendirmeler de en az diğeri kadar zarar verecektir. Kısacası ne gereğinden çok beklentiye sokulmalı ne de okul yaşantısının sadece görev boyutu ve sorumlulukları anlatılarak daha başlamadan bıktırılmalı. Anne ve babalar bu konuda orta yolu bulmak durumundadırlar. Bunda zorlandıklarını hissettiklerinde –varsa- okulun rehber öğretmeninden, yoksa da Soma Rehberlik ve Araştırma Merkezinden profesyonel yardım almalıdırlar.

Okula başladıktan sonra hayatında bazı şeylerin değişeceği, her şeyin eskisi gibi olmayacağı çocuğun anlayacağı dilden anlatılmalıdır. Bu süreçte; eğitim süreci başlamadan çocuk okulunu, sınıfını, okula giden yolu, mümkünse öğretmenini ve birkaç arkadaşını görmesi sağlanmalıdır. Eğitim süresinde içinde bulunacağı ortamı ve iletişim halinde olacağı kişileri görmek çocuğu rahatlatacaktır.

Okula başlamak ile ilgili tüm endişeleri ortadan kalkan ve “okul nasıl bir yerdir ?” bu konuda genel bir fikre sahip olan çocuk ilkokula gitmeye hazırdır diyebiliriz. Tüm bu davranış biçimlerini uygulamış olsanız da; çocuğunuz ortalama bir hafta - on gün doğal bir uyum süreci geçirecektir. Bu aşamada size soruları devam edebilir ve bazı endişelere sahip olabilir. Uyku düzeni ve iştah düzeni bozulabilir. Sabırla sorularını cevaplayın ve ona güven verin.

     Öğretmeni ile kuracağınız iletişim de çok önemlidir. Çocuğunuzun genel kişilik özellikleri hakkında bilgi verirseniz öğretmen daha hızlı bir şekilde çocuğu tanır ve gereksinimleri konusunda ona yardımcı olur. Özel bir problemi söz konusu ise bunu kesinlikle atlamamalısınız.

     Birçok ailenin yaptığı en büyük hatalardan biri de ilk günlerden itibaren çocuğu yoğun bir çalışma temposuna sokmaktır. Okuldan geldikten sonra ders çalıştırma, hemen verilen ödevleri yaptırma ve bu konuda sohbetler.. Bu davranış biçimi çocuğu sıkar ve okuldan - derslerden daha çok uzaklaştırır. Çünkü bu yaş dönemindeki bir çocuk hala oyun çağındadır.Paylaş | | Yorum Yaz
5244 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam223
Toplam Ziyaret3857275
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
6° -5°