• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
Arkadaşlarınıza hayır demeyi bilin
13/06/2012

Ders çalışmaya adapte olmakta zorlanan öğrencilerin birçoğu bu durumun nedenleri arasında arkadaş çevresini ön sıraya koyarlar genellikle. Çünkü arkadaşlar birbiriyle etkileşim halindedir. Yaşantıları birbirine benzer. Ortak özelliklere sahip olanlar birbiriyle arkadaşlık yaparlar. Bir iyi ile bir kötü arkadaş olamaz. Eğer arkadaşlığa devam ederlerse ya kötü iyi olur veya iyi kötü olur. Atalarımızın dediği gibi: "Bana arkadaşını göster, sana kim olduğunu söyleyeyim."
 Sağlam temeller üzerine kurulan arkadaşlıklar geleceğimizi aydınlatır, mutlu olmamızı ve hayata güvenle bakmamızı sağlar. İsabetle seçilemeyen arkadaş ve dostlar ise insanı felakete sürükler. Felaket gelip çatınca da, hemen uzaklaşır giderler. Onları çevrelerindeki insanlara bağlayan şey menfaatleridir. Menfaatlerinin bittiği yerde dostlukları yok olur gider.

 


 Oysa gerçek arkadaş, kişinin "kara gününde", felaket anında yanında bulduğu arkadaşı ve dostudur. Bizi insanlara sevdiren, ihtiyaç duyduğumuzda ve yalnız kaldığımızda yanımızda olan, düştüğümüzde elimizden tutan kişidir iyi arkadaş.
Dost gibi gördüğünüz, ihtiyacınız olduğunda yardımınıza koşan, ama olumsuz düşüncelerini de size benimsetmeye çalışan kötü arkadaşlara karşı dikkatli olmak gerekir.
 Bazı gençler, arkadaşlarının sözlerine çok önem verdiklerinden istemedikleri şeyleri yapmak için kendilerini mecbur hissetmekte ve bu sebeple hem aileleri hem de öğretmenleri ile sorunlar yaşamaktadırlar. Bu gençler arkadaşı gibi giyinmek, arkadaşı gibi davranmak ister. Bazıları ise içinde bulundukları arkadaş grubu kendisini eleştirmesin diye veya onların onayını almak için bazı olumsuz davranışlarda bulunup zararlı alışkanlıklar bile edinebilir.
 Arkadaşlarınız bazı yönleri ile çok iyi olabilir. Onları çok seviyor olabilirsiniz; fakat siz kimseye benzemek zorunda değilsiniz. Siz onların etkisi ile kendinizi değiştirmek yerine bu davranışların yanlış olduğunun farkına varmalarını sağlayabilirsiniz.
 Arkadaş çevresi, öğrencinin başarısına olumlu ve olumsuz etkide bulunabilir. Derslerinde başarılı olmak isteyen bir öğrencinin başına gelebilecek olumsuz durumlardan belki de en önemlisi, arkadaş çevresinin kötü olmasıdır. Başarı yolunda ilerlemek isteyen öğrenciye engel olan arkadaşların verdiği zararı aşmak, öğrencinin elindedir.
 Arkadaş çevresi, öğrencilerin çalışma planını en çok etkileyen unsurlardandır. Tam ders çalışmaya oturmuşsunuzdur, bir telefon: "Şuraya gidiyoruz, gelse-ne." "Yok, çalışıyorum işim var." deseniz cevap hazır: "Bu kadar çalışma, boş versene yahu! Bu kadar çalışmanın ne alemi var? Gel de biraz dolaşalım. Bir de maç yaparız. Bak sen de biraz dinlenmiş olursun." türünden sözler... Kabul etseniz, çalışma planınız aksayacak, kabul etmeseniz arkadaş grubundan dışlanma veya en azından arkadaşlara alay konusu olma endişesi...

 Paylaş | | Yorum Yaz
7463 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam68
Toplam Ziyaret3997331
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 19° 6°