• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
ERGENLİK DÖNEMİNDE ÇOCUĞU OLAN ANNE-BABALARA ÖNERİLER
17/04/2012

Gençlerimizin sorumluluk sahibi, başarılı, mutlu, olumlu, kendilerini ve yaşamayı seven insanlar olarak yetişmelerini istiyorsak; onlara nasıl davranmamız gerektiğini bilmemiz gerekir. Her anne-baba çocuğunu sever. fakat nasıl davranacağını bilemeyebilir. Bu nedenle anne-babaların çocuklarının öğrenim gördüğü okulun rehberlik servisiyle, okulda rehber öğretmen yoksa rehberlik ve araştırma merkeziyle işbirliği içinde olması yararlı olacaktır.
    Çocuğunuza onları mutlu etme adına hediye vermek ana baba olarak muhakkak ki sizleri mutlu edecektir. Çocuklarınıza vereceğiniz en değerli hediye ilgi, zaman ve sevgidir. Aileden ilgi ve sevgi göremeyen çocuk, ilgiyi başka yerlerde arar ve bulamazsa ümitsizli ve bunalıma düşer. Herkes anne-babası tarafından önem verilmek ve sevilmek ister.

 

 


    Çocuğunuza öğüt vermek yerine ona örnek olun. Anne-baba arasındaki ilişki olumlu ise, çocukta olumlu ilişkileri öğrenecektir. Çocuklarınız üzerinde söylediklerinizden daha çok yaptıklarınızın etkili olduğunu unutmayın.
     Koruyuculuk çocuğun her işini yapma, onun yerine karar verme çocuğunuzun gelişmesini engeller. Yapmanız gereken onun çabalarına saygı göstermek, kendine güvenmesine olanak sağlamaktır. Çocuklarınızın büyüdüğünü fark edin ve onlara yaşlarına uygun davranın. Çocuğunuza hep çocuk olarak davranırsanız, o da hep çocuk olarak kalır. Onun büyüdüğünü ana baba olarak ona karşı sergilediğiniz davranış kalıplarıyla hissettirin.
    Hangi yaşta olursa olsun, her fırsatta çocuğunuzun fikirlerini sorun ve fikirlerine önem verin.
    Çocuğunuzu dinleyin. Duygularını paylaşın, çocukla ve onun sorunu ile ilgilendiğinizi gösterin. Eğer onu dinlemezseniz, bir süre sonra onunda sizi dinlemediğini görürsünüz.

 

 


    Çocuğunuza söz verdiğiniz zaman, sözünüzü yerine getirin. Ya da yerine getiremeyecekseniz söz vermeyin.
    Çocuğunuza güvenin ve ona inanın.
    Çocuğunuza karşı anne-baba aynı tutum içinde ve tutarlı olun.
    Çocuğunuzun bazı temel özellikleri hoşunuza gitmese bile,onu sürekli eleştirmeyin ve olduğu gibi kabul edin.
    Çocuğunuzu başka  çocuklarla ve kardeşi ile kıyaslamayın.
    Çocuğunuza karşı baskıcı olmayın fakat otoriter olun.Çocuğunuzun gittiği yerleri ve görüştüğü arkadaşları bilin.
    Çocuğunuzun hatasını asla başkalarının yanında konuşmayın.
    Çocuğunuzu her yaptığı yanlıştan dolayı eleştirmeyin. Çünkü sık eleştirilen çocuklar içe kapanık ve güvensiz olurlar.

 

 


    Giyim konusunun ergenlik dönemindeki çocuğunuzla ilişkinizi zedelemesine izin vermeyin. Giyeceği giysiler yada saç modeli vb. için size karşı mücadele etmek zorunda kalmazsa, uygun olmayan giysiler giymede ısrar etmeyecektir.
Ergenlik dönemindeki çocuğunuzun kimlik arayışına, büyüme çabalarına destek olun ve saygı gösterin.
    Çocuğunuzun arkadaşlarına karşı sabırlı olun. Arkadaşlarına karşı çıktığınız zaman, çocuğu kendinizden uzaklaştırır, arkadaşlarına daha çok yaklaştırırsınız.
    Çocuğunuza ceza vereceğiniz zaman dayak gibi fiziksel cezalara asla başvurmayın. Dayak yiyen çocuk ana-babaya karşı kızgınlık ve öfke duyar. Kavga, geçimsizlik ve düşmanlığı öğrenir.

 


    Ergenlik döneminde genç kendini bulma çabası içinde bazen bunalabilir ve intiharı düşünebilir. Bu davranış aslında çocuğun birisinden yardım istemesi ve çaresiz bir haykırıştır. Bu anne-baba ya da birisinin yaptığı bir şeyleri yapmaması yada yapmadığı bir şeyleri yapması için uyarı olabilir.
    Çocuğunuzla birlikte olun, onunla vakit geçirin. Eğer siz ilgi ve sevgi göstermezseniz, genç kendine ilgi ve sevgi gösteren gruplar yada arkadaşlar bulacaktır. Bu gruplar her zaman sağlıklı olmayabilir.
    Dünyaya çocuğunuzun gözüyle bakmaya çalışın. Göreceksiniz daha çok içinizden geldiği gibi davranacak, daha ön yargısız, daha kararlı olacak ve çocuğunuzla daha sağlıklı ilişkiler kuracaksınız. Gencin sizi anlaması çok zordur, çünkü o hiç yetişkin olmadı. Ama sizler genci anlayabilirsiniz, çünkü sizlerde genç oldunuz.

 Paylaş | | Yorum Yaz
3493 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret3901303
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
22° 5°