• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
GÜL VE DİKEN
22/03/2012

İnsanda var olan güzel yanlar genelde “gül” ile, olumsuz yönler de “diken” ile anlatıla gelmiştir.  
    Gül asalet olarak nitelendirilmiştir kimilerince. Asalet kişinin elinde olan bir şey değil, kalıtımsal bir özelliktir. Çevre ve aldığı eğitimin etkisiyle her ne kadar olumlu davranışlar kişiye kazandırılabilse de kalıtımsal özelliklerini yok sayamayız insanın. Karacaoğlan “Karaçalıda gül bitmez” sözü ile bunu çok güzel dillendirmiştir.
Gül inceliktir, kibar olmaktır. Narin bir ruhu anlatır gül. O yüzden gülü anlamak zordur. Gülü anlamak için insani yönlerinin ağır basması gerekir kişinin. Gül olmak bir değerdir. Her değeri de herkesin anlamasını beklemek akıllıca bir yaklaşım değildir. Gülü anlamak için yanında, yakınında olmak yetmez her zaman. Çünkü gül bahçesinde yetişen ayrık otu güllerin arasında olmasına rağmen arsızdır ve zararlı olarak adlandırıldığı için yolunur. Gül bahçesinde yeşeren ayrık otundan gülleşme yolunda bir adım atması beklenmez. Hiçbir zaman.

 


    Gül kırılgan bir yapıya sahiptir. Hani çocuklar için söylenen “kuşun kanadından çıkan rüzgârdan etkilenmek” sözü aslında gül için de geçerlidir. Koklamak için tuttuğunuzda yapraklarına hoyratça dokunduğunuzda yaprakları dökülür. Gül ruhlu olur bazı insanlar. Çabuk kırılırlar. Bazılarına da ne söyleseniz aldırmazlar. Daha doğrusu söylediklerinizin anlamı üzerinde düşünüp kafalarını da yormazlar. İletişimde karşımızdakini iyi tanıyor olmamız işimizi kolaylaştıracaktır. Anladığı dilden konuşabilme fırsatı doğuracaktır bize. Ünlü şair Sadi’nin “Seher yelinden gül perişan olur, odun perişan olmaz” beyti bu durumu aslında çok güzel özetliyor.
    Gül bazen de dosttan geleni ifade eder. Dosttan gelenler de en az edebiyatımızda ve folklorumuzda gül ile anlatılanlar kadar güzeldir. O nedenledir ki İslam’da peygamber gül ile özdeşleştirilir.  Çünkü o en çok sevilenden gelendir. En çok sevilenin mesajlarını getirendir. Mektuplaşmanın yaygın olduğu yıllarda sevdiğinden mektup getiren yani aracı olan postacıya türküler yakılmış, ekstra bir değer verilmiş de Allahın insanlara mesajını ileten peygamber gül ile özdeşleştirilmez mi?
    İletişimde sadece karşı taraf değildir önemli olan. Biz de önemliyiz. Yani karşı tarafın gül ya da diken olması kadar bizim de gül ya da diken ruhlu olmamız iletişime olumlu ya da olumsuz katkı sağlayacaktır. Gül olup çevremizdekileri gül bahçesine girmiş gibi mutlu edebilir ya da diken olup etrafımızdakilerin bir yerlerini çizerek canlarını acıtabiliriz.

 

 


Bilen var mıdır bilmiyorum ama çocukluğumuzda sıkça karşılaştığımız bir bilmece vardı. O bilmeceye göre güzel bir elma bahçesindeki tüm elma ağaçlarının üzerinde birer tane maymun var ve kimseyi yaklaştırmıyorlar. O elmalardan nasıl yenilebileceği soruluyordu. Cevabı da çok ilginçti: sen maymunlara taş atacaksın o da taş bulamadığı için sana elma atacaktı. Bu herkesin kültüründe ve kelime dağarcığında neler varsa o dilden konuşur gerçeğini hatırlatıyor bana. Yani maymun istese de taş atamıyor. Çünkü onun çevresi kırmızı elmalarla dolu. Kaba konuşmayı küfür etmeyi öğrenmemiş, alışkanlık haline getirmemiş olan bir kişi istese de kabalaşamayacaktır. Yani karakteri gül olanın davranışları diken gibi olmaz.
    Gül güzelliğinde bir hafta diliyor, çevrenizdekilerle de gül gibi geçinin diyorum.

 Paylaş | | Yorum Yaz
7970 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam257
Toplam Ziyaret4027253
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°