• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
KARNELERİ DEĞERLENDİRME
21/01/2012
2011–2012 öğretim yılının ilk yarısının bitmesine iki gün kaldı. Önümüzdeki Cuma günü ilk ve orta dereceli okullarda karne heyecanı yaşanacak. Öğrencilerin karne heyecanlarını düşündükçe ilkokuldayken yaşadığımız karne günleri aklıma geliyor. Karnelerin verileceği gün sanki şartmış gibi, olmazsa bir şeyler eksik kalacakmış gibi bütün sınıfların tahtalarına öğrenciler tarafından “Akdeniz, Karadeniz, karneleri isteriz” sözcükleri yazılır, öğretmen sınıfa girer girmez de tüm sınıf tarafından slogan atar gibi yüksek sesle söylenirdi.
    Öğrencinin heyecanlanması çok doğal ve hak ettikleri bir heyecanı yaşıyorlar. Akşama kadar çalışıp akşam yevmiyesini alan işçinin sevinci var hepsinin gözlerinde. Yani öğrencilerin alın terlerinin karşılığıdır karne.
    Karne günü bir ilköğretim okulunun önünde durup ellerinde karneleriyle evlerine giden öğrencileri gözlemlerseniz birden fazla öğrenci profilinin farkına varırsınız.
    Bazı öğrencilerin ellerindeki karneleri sallaya sallaya, birbirleriyle şakalaşa şakalaşa, sekerek evlerine doğru gittiklerini görebilirsiniz. Bu öğrenciler bir dönem boyunca çalışıp teşekkür ya da takdir belgesi alan öğrencilerdir. Ancak bunların bu kadar coşkulu olmalarının sebebi sadece karnelerinin yanı sıra aldıkları ek bir belgenin varlığı değildir. Bu öğrenciler başarıyı önemseyen grubu oluştururlar. Öğrenci başarıyı önemsediği ölçüde daha büyük başarıların altına imza atabilecektir. Öğrencinin başarıyı önemsemesinde başarının aile tarafından da olumlu pekiştirenlerle pekiştiriliyor olması gerekmektedir. İnsan olarak hepimiz önemsediğimiz değerlerin peşinden koşarız. Öğrencinin başarıyı önemsemesi yeni başarıları da beraberinde getireceğinden önemlidir.
    Bazı öğrenciler için karne gününün pek önemi yoktur. Karne alınması onlar için sıradandır. Yani bu gün takvimler 20 Ocak tarihini gösterdiği için normal olarak karne almışlardır. Bu öğrenciler genelde karnelerinde zayıf olmamakla birlikte teşekkür ya da taktir belgesi almamış öğrencilerin çoğunlukta olduğu grubun içindedirler. Bu gruptaki öğrenciler başarılarını önemsemedikleri için var olan başarının kutlamaya değer olmadığını düşünürler. Hatta bu gruptaki öğrencilerin büyük çoğunluğu için karne bir dönem boyu yapılan çalışmanın ödülü olmaktan çok iki hafta sürecek tatilin başlangıcı anlamına gelmektedir. Kendi başarısını önemsemeyen öğrenciler daha çok başarmak gibi bir şeyi dert etmeyecekleri için genelde eğitim hayatları boyunca durağan bir başarı grafiği sergileyeceklerdir.
    Bazı öğrenciler için karne günü kâbustur.  Bu gruptaki öğrencilerin ağlamıyorlarsa bile üzüntülerini yüzlerinden okumak mümkündür. Bu gruptaki öğrenciler de aslında başarılarını önemsedikleri için başarısızlıklarına üzülmektedirler. Bu durumda olan öğrenciler aynı üzüntüyü bir daha yaşamama adına muhtemelen bir sonraki dönemde daha çok çalışacaklardır.
    Öğrenci karnelerinde değerlendirilen iki ayrı bölüm vardır. İlk bölüm ders notları, diğer bölüm ise davranış notlarıdır. Maalesef bazı öğretmenlerimizde ders notları iyi olan öğrencilerin davranış notlarını da iyi yazma, ders notları düşük olan öğrencilerin davranış notlarını da düşük yazma eğilimi vardır. Bu işin kolayına kaçmanın yanı sıra öğretmenin öğrencisini tanımadığı, onu yeterince gözlemlemediği gerçeğini de dışa vurmaktadır.
    Aslında bu davranış notları aileye verilmiş notlardır. Çünkü öğrencinin temizlik alışkanlığından paylaşma ve grup içinde çalışabilme gibi bütün davranışlarının altında ana baba tutumlarının yattığını söyleyebiliriz.  Yani anne ve babalar Cuma günün akşamında çocukların getirdikleri karneleri ellerine aldıkları zaman davranış notu kısmını bu gözle incelemelidir. Tabi bunun için bu kısmın öğretmen tarafından özenle ve kolaya kaçmadan doldurulması gerekmektedir.
    İçi istediği notlarla dolu, iyi karne alacak olan öğrencileri şimdiden kutluyorum. Karnelerinde hoşlarına gitmeyen notlar olan öğrenciler ise –eğer aldıkları notlar hoşlarına gitmiyorsa- zaten olayı çözmüş demektir. onlara da iki haftalık tatil sürecince eksikliklerini az da olsa giderip ikinci döneme minimum bilgi eksikliği ile girebildikleri taktirde gelecek dönem daha başarılı olabileceklerini söylemek istiyorum.
 


Paylaş | | Yorum Yaz
4936 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret3999686
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
20° 6°