• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
EVDEKİ SORUNLARLA BAŞETMEDE İŞBİRLİĞİ
30/12/2011

Ana-babaların gözünde öğretmenler çocukların öteki ana-babalarıdır, öğretmenlerin gözünde de ana-babalar çocukların öteki öğretmenleridir. Ancak bu rekabet anlamında değil de yardımcı olarak düşünülmelidir. Yani veli ve öğretmen hiçbir şekilde rakip değillerdir, olamazlar da. Öğretmen ve veli aynı çocuğun daha iyi eğitilmesi için gayret sarf eden kişilerdir. Yani aynı olayda elini taşın altına koyması gereken iki kişi. Olaya bu açıdan baktığımızda öğretmen ve veli işbirliğinin ne kadar önemli olduğu göze çarpıyor.
 Eğitim doğumla başlar, ölüme kadar devam eder, ana-babalar, bebeklere bir şeyler öğrensin diye özgürlük tanırken bebekler yürümeye, konuşmaya başlayınca “eğitmeye” ve “ders vermeye” başlarlar. Ödül ve ceza vererek onları zorlarlar. Öğretmen ise bu sürece çok daha sonra yani çocuk 6 yaşına girdiğinde dâhil olur. Öğretmen işe profesyonel olarak yaklaşacağı için hem o güne kadar eğitim adına yapılan yanlışlıkların düzeltilmesi, eksik kalan yönlerin ele alınması, bazı davranışların pekiştirilmesi, yeni şeylerin nasıl öğretileceği ve nelerin öğretileceği gibi konularda anne babaların en büyük yardımcısıdır..

 


 Ana babalar ise okulda öğretmenin derste işlediği konularla ilgili verdiği ödevleri yaparken öğrencinin yanında görev yapan belletmen gibidirler. Öğretmenin öğrenciye kazandırmayı hedeflediği olumlu davranışların pekiştirilmesinde de ana baba faktörü oldukça önemlidir. Her iki tarafın da amacı çocuğun iyi yetişmesi olunca öğretmen ve veli arasındaki işbirliği kaçınılmaz oluyor.
 Ana baba öğretmen işbirliğinde anne babalara ciddi sorumluluklar düşmektedir. Çünkü sonuçta öğretmen çocuğun yaşamında belli bir zaman diliminde etkin rol alacaktır. Anne ve babalar bu dönemde öğretmenin profesyonelliğinden en üst düzeyde yararlanma yoluna gitmelidirler.
 Anne babalar çocuklarıyla iletişim kurmaya çalışırlarken bazen farkında olmadan tüm iletişim engellerini bir arada kullanabilmektedirler. Ana-babaların öğrenim çağındaki çocuklarının eğitimlerine katkı vermeleri için yapabilecekleri en önemli şeylerden birisi çocuklara öğrenmeleri için sadece “izin” vermek ve onlara bu konuda gerekli şartları oluşturmak olacaktır.
 Ben senin yaşındayken…diye başlayan cümlelerle işe başlayıp onlara öğüt vermeleri çocukların eğitimine olumlu katkı sağlamayacaktır. Dolayısıyla çocukların dinleyerek değil, yaparak öğrenebilmesi için ev ortamını zenginleştirmeleri daha yararlı olacaktır.
 Ana-babalar genellikle çocuklar tarafından “işe alınmadan” onlara bir şey öğretmeye kalkışırlar. Aslında “ustalık” çocuğa kendisini yetersiz hissettirdiği için öğretmeye engeldir. Ailenin en önemli görevlerinden biri çocukların güvenli bir “liman”, kabul ortamı, dış dünyada incindiklerinde, belki de başları derde girdiğinde barınabilecekleri bir “sığınak” sağlanmaktır.
 Çocukların okuldaki sorunlarına yardımcı olmanın yolu da, çocukların kendi sorunlarını üslenmesine izin vermektir. Ana-baba çocuğun sorununu kendi sorunu olarak algılamamalıdır, kendilerini ondan ayrı tutabilmelidir. Fakat bu zordur, çünkü çocuk anne-babanın “canlarının bir parçası” dır.
 

 Paylaş | | Yorum Yaz
3898 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam264
Toplam Ziyaret4027260
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°