• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
KENDİNİZE OLAN GÜVENİNİZİ ARTTIRMAK İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ?
21/12/2011

1900’lü yıllarda eğitimde ideal çocuk kavramı “uslu çocuk” kavramıyla örtüşüyordu. 2000’li yıllarda ise ideal çocuk kavramı “kendini ifade edebilen çocuk” algılanmaya başladı. Eğitimdeki bu ciddi değişim toplum yaşamında çok şey değiştirdi.
 Uslu çocuk deyince aklımıza; büyüklerin yanında sesi çıkmayan, kapının eşiğine oturan, dizüstü oturması gereken, çevresindeki büyükler yanlış da söylese itaat eden çocuk gelirdi. Yanlışa bile itaat etmek başlı başına bastırılmışlıktır. Bastırılmış çocuklarda kendilerini ifade edebilmeye odaklanmış çocuklara göre öz güven eksikliği daha sık rastlanan bir durum olabilir. O yüzden şimdiki çocuklarda bizim kuşağa göre özgüven daha fazla diyebiliriz. Bastırılmış kişilerin çoğunlukta olduğu toplumlarda da toplumsal itaatin ön plana çıkacağını söylemek mümkündür. Bu tip toplumlar kendi gündemini belirleyen toplum olmaktan çok belirlenmiş gündeme uyum sağlamaya daha meyillidirler.
 Kendini ifade edebilen bireylerden oluşan toplum ise daha dinamik olacaktır. Bu yüzden bireylerdeki öz güven önemlidir.
 İçe kapanık, sessiz, bastırılmaya alışmış ve kendini beğenmeyen biri olarak yaşamaya mecbur hissediyorsanız özgüveninizi geri kazanmak için size bazı yöntemler öneriyoruz…
 Bazı insanlar ne kadar da kendilerine güvenli görünüyorlar. Siz neden hep içe kapanık, sessiz kalan, bastırılmaya alışmış ve kendini beğenmeyen biri olarak yaşamaya mecbur hissediyorsunuz kendinizi? Bu hisse mahkûm değilsiniz.
 Geçmişin geçip gitmesine izin verin
 Geçmişte aldatılma ya da herhangi bir kabalığa maruz kalma gibi üzücü olaylarla karşılaştıysanız, bu tür negatiflikleri hayatınızdan çıkarmak çok zordur. Öncelikle kendinizi suçlamayı bırakmanız gerekir. Olan bitenler sizin değil, karşınızdakinin sorunudur aslında. Eğer etrafınızda bu tarz olaylara sıkça maruz kalmanıza yol açan negatif kişiler varsa derhal onları hayatınızdan çıkarın. Başkalarının sorumluluklarını ve hatalarını kendi sorumluluklarınız ya da hatalarınızmış gibi üstlenerek hayatı kendinize zindan etmeyin.
 İnsanların bu negatifliklerinin nedeni, kendilerine saygı gösterilmesi için mücadele ediyor olmalarıdır. Kendilerini daha iyi hissetmek için kendilerine kolay hedefler arıyorlardır. Bu durumun özrü olamaz ve siz buna katlanmak zorunda değilsiniz. Negatif insanları ve size yaşattıklarını maziye gömmelisiniz. Yani yaşamınızda yeni bir sayfa açın. Eskideki olumsuzlukları ve olumsuzluklara neden olan kişileri yarınlarınıza taşımayın.
 Olumlulukları açığa çıkarın
 Kendimizi kötü hissettiğimiz zamanlarda sahip olduğumuz bütün olumsuzluklarımıza odaklanırız genelde. Aynaya baktığımızda tek gördüğümüz, eğri dişlerimiz, iri basenlerimizdir. Siz belki gülme şeklinizden ya da telaffuzunuzdan şikâyetçisinizdir. Bu, sizin kendinizle ilgili algınızı etkiler ve kendinizle ilgili diğer olumlu özelliklerin üzerine de gölge düşürmeye neden olur. İyi olan, beğendiğiniz, sizce de olumlu olan yönleriniz mutlaka vardır. Var olan olumlu yönlerinizi hatırlayın ve onlara odaklanın. “Ben” dediğinizde aklınıza ilk gelen olumsuz yönleriniz olmasın. Olumlu yönlerinizi ortaya çıkarma ve hatırlamada yakın çevrenizden destek de alabilirsiniz. Bunun için arkadaşlarınıza ve ailenize sizin en çok neyinizi sevdiklerinizi sorun. Espri anlayışınız, geniş yürekliliğiniz, öğrenmeye açık olmanız… Muhtemelen sizin hakkınızda sizin zannettiğinizden güzel şeyler düşünüyorlar. Siz de çok şaşırabilirsiniz.
 Kendinizi kutlayın
 Kendinizde keşfettiğiniz iyi özellikler için kendinizi tebrik edin. Mesela güzel bacaklarınızı açığa çıkarmak için etek giyin ya da gözlerinizi vurgulayan bir makyaj yapın. Aynaya her baktığınızda ne kadar eğlenceli, akıllı ve şefkatli olduğunuzu kendinize söyleyin. Kendinize bunu söylemekten daha çok buna inanmalısınız da. İşte o zaman kendinize güveniniz yerine gelecektir. Yani beyninizdeki size yönelik benlik algınızı değiştirmeye bakın. Aslında bu çocukluktan itibaren herkesin yapmaya çalıştığı şeydir ama zaman zaman çevresi tarafından olumlu yönleri bastırıldığı için zaman içinde kişi kendisi de unutur. Küçüklüğünüzde hangi yönlerinizle çevrenizdeki insanların beğenisini daha çok üzerinize topladığınızı hatırlamak işinizi kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum.

 


 Kazandıklarınızı kaybetmeyin
 Kendinize güven ve özsaygıyı oluşturmaya çalışıyorken, hiç kimsenin ve hiçbir şeyin sizi yeniden aşağı çekmesine, geri adım attırmasına müsaade etmeyin. Negatif insanları hayatınıza sokmadığınızdan ve arkadaşlarınızın sizi destekleyip cesaret verdiklerinden emin olun.
 Yeni ilişkinizde ya da var olan ilişkinizde partnerinizin sizi bastırmasına izin vermeyin. Aksi takdirde yeniden eskiye doğru bir kayma yaşayabilirsiniz. Oysaki siz en iyisine sahip olmaya layıksınız ve daha azıyla yetinmeye mecbur değilsiniz.
 Herkes kabul edilen ve takdir edilen özelliklere sahiptir. Siz de bu özelliklerinizi keşfettiniz ve kendinize güvenmeyi öğrendiniz. Kimsenin bu yeni, özgüvenli halinizle dalga geçmesine izin vermeyin.

 Paylaş | | Yorum Yaz
1632 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam104
Toplam Ziyaret3931806
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 3°