• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
BİR DERSTEN NASIL BAŞARILI OLUNUR
30/11/2011

1. Başarılı olmak için bir amaç bir hedef koy kendine,
Hedefi olmayan insanın başarılı olabilmesi imkansızdır. Hedefin büyüklüğü ile dayanıklılık doğru orantılıdır. Hedefi büyük olan bireyler hedefi küçük olan bireylere göre daha az yorulurlar. O yüzden başarının ön şartı yüksek tutulan bir hedeftir.
2. Birden fazla ve doğru kaynaktan çalış,
Çalışılan kaynak sayısı arttıkça konu hakkında farklı bakış açılarına sahip olunacaktır. Bu da bireyin ufkunu genişletir. Araştırmaya yönlendirir. Bu durum da doğrudan başarıyı getiren önemli bir faktördür.
3. Elinde kesinlikle bir ders çalışma planı-programı olsun,
Planlı çalışma zaman yönetimini öğretecektir. Neyi ne zaman ne kadar yapmamız gerektiği konusunda yol gösterici olacaktır.
4. Ders çalışırken yeri geldiğinde duvarlara masana ya da ayna karşısına geçip kendine ders anlat, Bu durum ifade edebilme becerisini geliştirir. Sözlü anlatımda çekingenliğin atılmasında en büyük yardımcılardan biridir.
5. Öğrenme işinde aktif ol yani birden fazla duyu organınla ders çalış.(anlat, yaz, not tut.vs)  Bu öğrenmede sık tekrar ve birden fazla duyunun devreye girmesi ilkesinin aktif halde uygulanması demektir.
6. Ders programında bir sözel dersten sonra bir sayısal ders koy ve öyle çalışmaya gayret et. Zıt kutuplar birbirini çeker, aynı kutuplar birbirini iter,  beynimizin bir yarısının sayısal, diğer yarısının da sözel yetenekleri kontrol ettiği gerçeğini hatırlarsak bu yöntemin beynin bir yarısının çalışırken diğer yarısının dinlendirilmesi anlamına geldiğini daha iyi anlayacağız. Bu yöntem tarlanın nadasa bırakılarak ya da aynı toprağa her yıl farklı ürünler ekerek topraktaki aynı cins elementlerin tüketilmesini önleyerek verimi arttırma yöntemine benzemektedir.


 

7. Sayısal derslere çalışırken elinin altında karalama kâğıdı olsun yani yazarak, işlem yaparak çalış. Herhangi bir formülü öğrendikten sonra o formülü uygulayarak işlem yapmak, öğrenmeyi pekiştirmesi bakımından önemlidir.
8. Stresli ve gergin ortamlara girme,
9. Konu çalışırken önemli gördüğün yerlerin altını renkli kalemle çiz. Çünkü algıda seçicilik vardır, Önemli görülen yerlerin altının çizilmesi bir dahaki tekrarda önemsiz görülen yerleri okuyarak zaman kaybetmeyi önleyeceği için önemlidir.
10. Dersi daima masa ve sandalye üzerinde çalış. Yatarak uzanarak kanepede yatakta ders çalışılmaz. Çalışma odasında ve çalışma masasında çalışmak dikkati daha çabuk toplamayı sağlayacaktır. İlginin dağılmasını önleyecektir. Çalışma masasına oturur oturmaz beyin öğrenmeye açık hale gelecektir. Bu durumu desteklemek için çalışma masasının ders çalışmanın dışında herhangi bir amaçla (uyuklamak, müzik dinlemek, gazete okumak, bir şeyler atıştırmak…vb.) kullanılmaması da gerekmektedir.
11. Çalışma ortamında senin dikkatini dağıtacak afiş, poster olmasın. Çalışma odasında bulunan değişik görsel uyaranlar ders çalışmakta olan öğrencinin dikkatini dağıtacağından ders çalışmadaki performansını ve dolayısıyla öğrenmenin verimini düşürecektir.
12. Konu çok uzunsa parçalara böl; kısa ise bütün olarak çalış. Konunun fazla uzun olduğunu düşünmek daha çalışmaya başlamadan bir yılgınlığa neden olacaktır ki bu durum başarısızlığın baştan kabulü anlamına gelmektedir. Öğreneceği konuyu bölerek kendisine kısa vadeli hedefler koyması yorulmayı en aza indirecektir. Daha kısa olan bir konuda daha az zamanda başarıya ulaşılacaktır. Her başarı ise bir sonrası etabın başarılmasında önemli bir isteklendirme sağlayacaktır.


 

13. Konu çalışması yapmadan konuyla ilgili soruları sakın çözme. Öğrenilmemiş bir konuda test çözmek yanlış sayısını maksimum düzeye çıkaracaktır. Bu da öğrencide moral bozukluğuna ve motivasyon azalmasına neden olacaktır. Hem de öğrenmeye olumlu katkı sağlamayacaktır. Bu konuda izlencek en güzel yol şudur:
a) konu çalışılması
b) Test çözülmesi
c) Doğru ve yanlış cevapların belirlenmesi
d) Doğru ve yanlış cevaplanan sorularla boş bırakılan soruların analiz edilmesi ve sonucun iyi okunması

Her yanlış cevaplanan soru, o konuda doğru bilinenlerin aslında yanlış olduğu ve bu konulardaki bilgilerin doğrularıyla değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Boş bırakılan her soru ise bu konuda sahip olunan bilgilerden emin olunmadığı, daha fazla çalışılarak bu konularda çıkabilecek sorularla ilgili öz güven sağlanması gerektiği anlamına gelir.
14. Her derse isteyerek ve severek çalış. Sevgi ve istek olmasa başarı gelmez. Zorunlu olduğunu düşünerek ders çalışmak başarının önündeki en büyük engellerden biridir. Öncelikle öğrenmenin zorunluluk olmaktan çıkarılıp bir ihtiyaç olduğu kavranmalıdır. Bu da ders çalışırkenki yorulmayı en aza indirecektir.
15. Okulda işlenen konuları akşam gözden geçir yani tekrar yap. İsteklilik başarının olmazsa olmazıdır. Öğrenmenin kolaylaşabilmesi için bir ipucu vermek istiyorum. Mümkünse derste karalama not tutun. Eve geldiğinizde bu notlarınızı temize geçirin ve temize geçirdiğiniz notlarınızı bir kez okuyun. Basit gibi görülen bu işlem yapıldığında aslında öğrenme yolunda ne kadar yol aldığımızı hep birlikte görelim. Öğretmenin anlattıklarından not tutan öğrenci not tutabilmek için öğretmeni işitmek zorundadır. Kaçırmamak için başka uyaranlara kendini kapatmak zorundadır. Dolayısıyla hem duyarak hem de yazarak çalışma yapacağından dersi derste öğrenmiş olacaktır. Evde temize geçirdikten sonra bir defa da notlarını okuyan öğrenci aynı konuyu beş kez tekrarlamış olacaktır. Beş defa tekrarın nasıl olduğuna bakacak olursak:
Birinci tekrar öğretmeni dinleyerek yapılacaktır.
İkinci tekrar yazarak yapılacaktır (not tutma)
Üçüncü tekrar okuyarak yapılacaktır (notlarını temize geçirmek için karalama olarak tutulan notun cümle cümle okunması)
 Dördüncü tekrar yazılarak yapılacaktır (notların temize geçirilmesi için yeniden yazılması)
 Beşinci tekrar ise okunarak yapılacaktır (temize geçirilen notların bir kez okunması)
16. Anlamadığınız zorlandığınız derslere biraz daha zaman ayırın bu konuda grup çalışması da yapabilirsiniz Farklı dersler farklı yetenekleri gerektirebilir. Herkesin bütün yetenek türlerinde iyi olması ise mümkün değildir. Bu durumda da bazı derslerde bazı öğrencilerin diğerlerinden daha çok zorlanmaları normaldir.
17. Ders çalışacağınız yer sessiz, sakin ve rahat olması gerek. Ortam dış uyaranlardan ne kadar arındırılırsa o kadar motivasyona olumlu katkısı olacaktır. Çalışma ortamının mümkün olduğunca sesli ve görsel uyaranlardan arındırılmasında yarar vardır.
18. Canınız ya da moraliniz bozuksa o duygunuz gecene kadar dersin başında oturmayın. Başarıda önemli etken olan durumlardan biri de kişinin fizyolojik ve psikolojik olarak kendini çalışmaya hazır hissedip hissetmediğidir. Canı sıkkın olan ya da kafasında kendini rahatsız edecek bin bir düşünce ile çalışma masasın başına geçen öğrencinin yapacağı çalıimadan verim alabilmesi mümkün değildir. 
19. Ders çalışırken kesinlikle müzik dinlemeyin TV seyretmeyin
20. Hiç bir zaman öğretmenin, anne babanın ya da başkasının zoruyla ders çalışmayın, zaten çalışsanız da verim alamazsınız.
21. Öğretmenin anlatacağı dersle, konuyla ilgili bir gün öncesinden ön hazırlık yapın ki öğretmen konuyu işlerken derse katılımınız daha çok artsın, daha iyi anlamış olacaksınız. 22. Çalışma masanız cam kenarında olmasın dikkatiniz dağılabilir.
23. İlerde olmak istediğin bir hedefin varsa bunu en kısa zamanda bir a4 kâğıdına büyük harflerle yaz ve odana ya da evinizin en görünür yerine asın.Paylaş | | Yorum Yaz
2397 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam152
Toplam Ziyaret3907162
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 23° 11°