• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası
Recep GÖLÜKÇÜ
golukcu@hotmail.com
MESLEKİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ (MBS) VE ÖNEMİ
13/04/2011

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Bilgilendirme Sistemi (MBS) geleceğini düzenlemek ve gelecek hakkında kararlar almak durumunda olan herkesin yararlanabileceği bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemden öğrenciler, öğretmenler, yaşları ve eğitim düzeyleri ne olursa olsun bütün veliler yararlanabilecektir. MBS den sisteme üye olunarak yararlanılabileceği gibi üye olmadan da (sınırlı olarak) yararlanabilmek mümkün olacaktır. Ve üyelik sistemi herkese açıktır.

 


 Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Bilgilendirme Sistemi (MBS) öğrenci merkezli eğitimin vazgeçilmez bir parçası olacaktır. Bu sistem öğrenciyi sınıf rehber öğretmenine ve okul rehber öğretmenine bağımlı olmaktan kurtarıp kendi geleceği hakkında daha tutarlı seçimler yapmasına imkân sağlayan bir sistemdir. Bu yönüyle öğrencinin özgüven gelişimine de olumlu katkı sağlayacaktır. Bir başka deyimle öğrenci her gün yiyeceği balığı hazır bulmak yerine balık tutmayı öğrenerek başkalarına bağımlı olmadan da seçim yapabilme imkânı bulacaklardır. Bu sistem öğrenciyi sınıf rehber öğretmeninin ve okul rehber öğretmeninin bağımlılığından kurtarırken okul rehberlik servislerinin önünü kesen değil, işlerini kolaylaştıran en büyük yardımcıları olacaktır. Çünkü öğrenciler sadece takıldıkları, işin içinden çıkamayacaklarını anladıkları an rehber öğretmeninden yardım isteyeceklerdir. Ayrıca rehber öğretmenler yapacakları rehberlik çalışmalarında kullanabilecekleri birçok dokümanı da bu sistemde bulabileceklerdir.
 Özellikle ilköğretim 8.sınıftan mezun olurken kendisine diplomayla birlikte verilen yöneltme raporunun işlerliğini de arttıracaktır. Çünkü şimdiye kadar öğretmenlerin öğrenciyi tanıyarak, ilgi ve yeteneklerini de dikkate alarak yaptıkları yöneltme raporu veliler ve öğrenciler tarafından pek de dikkate alınmıyordu. Örneğin mesleki eğitime yöneltilen bir öğrenci liselere kayıt esnasında akademik eğitim veren liselerin önünde kayıt için ön önde sıraya geçebiliyorlardı. Çünkü veli öğrenciyi yeteri kadar tanımadığı, onun ilgi ve yeteneklerinin neler olduğunu bilmediği için kendi kafasında oluşturduğu beklenti düzeyine uygun bir liseye kayıt yaptırmayı tercih ediyordu. Veliler MBS yi kullanmaya başlarlarsa çocuklarının bu sistemden daha çok yararlanmalarının en büyük takipçisi olabilirler. Öğrenci de sitem üzerinden kendisine uygulayacağı test ve anketlerle kendisini tanıma fırsatı bulacağından okuldaki öğretmenlerinin yöneltmesi ile kendisinin kendi ilgi ve yetenekleri arasındaki örtüşmeyi daha çabuk kabullenecek ve kendisi için en doğru seçimi yapma fırsatı bulacaktır.
 Bu sistem sadece öğrencinin değil velilerinde en büyük yardımcıları olacaktır. Çünkü veliler bu sistem sayesinde çocuklarını tanıyabilecek ve eğitimde ailenin önemini yani kendilerine düşen görevleri de daha kolay öğrenebileceklerdir. Daha güzeli ise çocuğundan beklentileri daha realist olacaktır. Daha realist beklentiler içinde olacağı için veliler daha az hayal kırıklığı yaşayacaktır. Veliler çocukları ile yaşadıkları iletişim düzeyini test etme imkânı da bulmuş olacaklardır. Hiç kimse kendi hatalı yaklaşımları bir başkası tarafından kendisine hatırlatıldığında kolayca kabullenemez. Ancak her zaman yenilenecek bir sistemde kendini test etme imkânı olduğunda kendi kendisiyle yüzleşme fırsatını yakalayabileceğinden yanlıştan dönebilmek de kolaylaşacaktır.
 İyi bir lise seçimi iyi bir üniversite eğitimine, iyi bir üniversite eğitiminin de iyi bir mesleğe giden kapıyı aralayan en önemli faktörlerden biri olduğunu düşünürsek MBS daha iyi kavranmış olur diye düşünüyorum.

 Paylaş | | Yorum Yaz
2270 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRME YÖNTEMLERİ-1 - 22/03/2016
Çocuklarımızı olumlu yönde geliştirmek istiyorsak anne babanın evetleri gerçek “evet”, hayırları gerçek “hayır” olmalıdır. Anne farklı baba farklı davranırsa çocuk anneye karşı başka davranan babaya karşı başka davranan bir çocuk olacaktır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–13 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilere kendileriyle ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir konudaki endişelerinizi söylemekten çekinmeyin. Endişeli olmak insanı gerebilir. Bu da davranışa yansır. Kişiyi olduğundan daha asabi ve saldırgan yapar.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–14 - 17/04/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler yaptıklarınıza bir yenisini ekleyin. Onlar için bir şeyler yaptığınızdan ve bunu seve seve yaptığınızdan, sevdikleriniz için bir şeyler yapmaktan gocunmadığınızdan eminim.
EĞİTİM VE BİZ - 17/04/2014
ğitimi bir üçgene benzetmek mümkündür. Bu üçgenin bir köşesinde öğretmen(okul), bir kösesinde öğrenci, diğer köşesinde de veli vardır. Okul-öğrenci-veli üçlüsü arasındaki iletişim kuvvetli olursa eğitimde kaliteyi yakalamak kolaylaşır.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–12 - 05/03/2014
Seven kişi sevdiği kişi ya da kişilerin mutlu olmalarını isteyecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–11 - 18/02/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişiler hakkında iyimser olmaya dikkat edin. Sevdiğiniz kişiler hakkındaki iyimser düşüncelerinizi pekiştirin. Bu da onların davranışlarında ve sözlerinde görünüşte bulamasanız bile mutlaka bir iyi niyet arayın.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–10 - 27/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin iyilikleri karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Toplumda maalesef çoğu zaman samimiyetler laubalilikle karıştırılır. Sevdiklerimize teşekkür etmek, onlardan gerektiğinde özür dilemek çoğu kez ihmal edilir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–9 - 19/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerce özel olan neyse onu bulun ve ona siz de özel muamele yapın. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin değer verdiklerine değer vermeniz, onların önemsediklerini önemsemeniz sevdiğiniz kişi ya da kişileri mutlu edecektir.
SEVGİNİZİ ARTIRMANIN YOLLARI–8 - 12/01/2014
Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin duygularına öncelik verin. Sevdiğiniz kişi ya da kişilerin ne hissettikleri ya da ne hissedecekleri sizin için önemli ve öncelikli olmalıdır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam70
Toplam Ziyaret4025305
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
-1° 0° -2°