• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Hayatimiz-FEN/193354684027651
Üyelik Girişi
Ne Aramıştınız?
Her güne bir dua

Site Haritası

HAYATIMIZ SINAV İSE BAŞARI ELİMİZDE
31/10/2010

        Merhaba sevgili arkadaşlar;

   Ben öncelikle kendimi tanıtayım. 1988 yılının 6 Şubat’ında Ankara’da dünyaya geldim. İlköğrenimimi Ankara Batıkent’teki Kent-Koop İlköğretim Okulunda yaptım. Daha sonra 2002 yılında Liselere Giriş Sınavına (LGS) girdim ve 5 tercihimin arasında bulunan Mamak Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesini kazandım. Daha sonra 2006 yılından itibaren 2009 yılına kadar Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girdim. Ne kadar da çok ÖSS ye girmişim dimi? Gelin bu yazımda size bundan bahsedeyim.

   Arkadaşlar sınav maratonuna siz de artık girmiş bulunuyorsunuz. 6-7-8. sınıflarda bilgilerinizi zinde tutmanız gerekiyordu ve artık 8. sınıfta bilgilerinizi sağlam tutup iyi bir liseye girmeyi amaçlıyorsunuz. Eskiden düz lise diye tabir olunan liseler şu anda birer Anadolu Lisesi oldular. Bu bana göre çok yanlış bir durum çünkü Anadolu Lisesine artık çoğu öğrenci ‘gidiyorum’ diyebiliyor. Oysaki benim sınava girdiğim senede yani 2002 yılında Anadolu Lisesi’ni kazanamayan arkadaşlarım süper liselere ya da düz liselere kayıtlarını yaptırmışlardı. O yüzden ‘köklü’ Anadolu Liseleri’ni tercih etmenizde fayda olduğunu düşünüyorum.

   Şimdi ben neden 3 sene daha sınava girdim? Bunun cevabını lise hayatımı göz önüne alarak size açıklayayım. Lisede tüm sınıflarda dikkatli olmak gerek, konulara hakimiyet çok önemli çünkü sonunda 1.5 milyon insanın girdiği bir sınav var. Ben lise hayatımda bu sınavın bilincindeydim ama iyi bir Anadolu Lisesi diye tabir ettiğim okulumda öğretmen değişiklikleri çok fazla oldu ve haliyle biz de bundan etkilendik, derslere tam anlamıyla konsantre olamadık, bir de buna sınav sisteminin değişmesi eklenince liseden hiçbir şey bilmiyormuş gibi çıktık ve sınava girdik. Arkadaşlarımın birçoğu irili ufaklı bölümleri yazdılar, kazanıp gittiler ama ben tekrar hazırlanmayı tercih ettim. O senelerde de gidebileceğim yerler de vardı ama istediğim tek bir bölüm vardı o da TIP FAKÜLTESİ idi. Ben devam ettim dershaneye gittim 3 yıl daha ve sonunda 2009 ÖSS ile Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım ve okulumdan da şu an çok memnunum,  arkadaşlarıma dönüp baktığımda aralarında tıp fakültesini kazananlar azınlıktaydı ve şu an da mezun olup iş bulamayacak olanlar da var aralarında. Bu gerçekten üzücü ama zamanında sabırla çalışanlar, daha sağlam temeller atanlar, geleceklerine daha iyi odaklananlar en iyi yerlerde olacaklar.

O yüzden arkadaşlar bir ağabeyiniz olarak sizlere tavsiyem şimdiden en iyiye oynayın ve dizginlerinizi sıkı tutun. Gideceğiniz yol çok uzun ve yorucu, fakat sabırlı olur da hedefinize odaklanırsanız başaracağınızdan eminim.

   Yeniden görüşmek üzere hepinize çalışmalarınızda başarılar dilerim..

                                                                     
0 Yorum - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret4026381
Her güne bir hadis

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 2°